Gulasz węgierski z makaronem i kaszą to sycąca propozycja na ciepły posiłek w chłodne jesienne i zimowe dni. Gulasz po węgiersku z całą pewnością zastąpi Wam posiłek składający się z dwóch dań – zupy i drugiego dania, ale może być również świetną propozycją na obiadokolację. Swój gulasz przygotuję na bazie szynki wieprzowej, ale jeśli wolicie wykorzystajcie do niego wołowinę.
Przepisów na to danie jest bardzo wiele, jednak podstawą każdego gulaszu węgierskiego jest sos, zrobiony na bazie przypraw i wytopionego z mięsa tłuszczu. Oczywiście najważniejsze w nim będą suszona słodka i ostra papryka.
Danie podamy z kaszą i makaronem połączonymi w jedno. Będzie to bardzo oryginalne. Sprawdźcie koniecznie.
Obejrzyj nasze filmy:
Gulasz węgierski składniki
- 600 g szynki wieprzowej
- 4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 1 cebula
- 1/2 czerwonej papryki
- 1 łyżka słodkiej papryki
- 1/2 łyżki ostrej papryki
- 2 ząbki czosnku
- 1 duży pomidor
- 4 łyżki oleju do smażenia
- sól
- pieprz
- 100g pasaty pomidorowej
Dodatkowo
- kasza jęczmienna
- makaron nitki
Jeśli wolicie odrobinę pikantniejsze dania to możecie dodać trochę więcej ostrej papryki.
Gulasz węgierski z makaronem i kaszą przepis
Pomidora sparzamy w gorącej wodzie i obieramy ze skórki. Kroimy w kostkę
Zaczynamy od pokrojonia w niewielką kostkę cebuli. Następnie na odrobinie oliwy szklimy cebulę. Szynkę wieprzową myjemy, oczyszczamy ze zbędnych błon i kroimy w kostkę. Dodajemy do zeszklonej chwilę wcześniej cebuli. Ale nie mieszamy co chwila, tylko dajemy się mu podsmażyć, aby zamknąć w środku mięsa to co najlepsze. Mięso przesmażamy z każdej strony, dodajemy następnie słodką i ostrą paprykę, przeciśnięty przez praskę czosnek i wszystko smażymy ok. 2-3 minut.
Dodajemy passatę pomidorową, pokrojoną w kostkę paprykę, pomidora, przecier pomidorowy, zmniejszamy ogień i dusimy pod przykryciem przez około 75 minut. Po tym czasie doprawiamy całość solą, pieprzem i dusimy jeszcze ok. 10 minut.
Makaron nitki gotujemy w osolonej wodzie 1 minutę krócej niż to jest w przepisie na opakowaniu. Musimy uzyskać makaron al dente. Makaron po ugotowaniu odcedzamy i kroimy w mniejsze kawałki. Kaszę jęczmienną również gotujemy w osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu. Makaron mieszamy razem z kaszą i wykładamy na talerze. Obok na talerzu kładziemy gulasz węgierski. Możemy przyozdobić go odrobiną natki pietruszki.
Smacznego!