Gulasz węgierski

Chcesz przenieść smak wakacji nad Balatonem do swojego domu? Przygotuj gulasz wegierski, który stanie się hitem na rodzinnym obiedzie! Przepis na gulasz węgierski jest niezwykle prosty, składa się z trzech kluczowych składników: mięsa, cebuli i papryki. Tradycyjny gulasz po węgiersku składa się z wołowiny, ale znane są również inne odmiany np. z wieprzowiną czy dziczyzną. W wyborze mięsa kieruj się świeżością oraz przerostami tłuszczowymi, które oddadzą cały smak do sosu. Mięso należy pokroić w kostkę oraz podsmażyć na cebuli.

Ważnym składnikiem, który zadecyduje o smaku gulaszu jest mielona papryka. Należy ją podsmażyć na tłuszczu, aby wydobyć jak najwięcej smaku. Następnie wszystkie elementy należy połączyć i dusić, aż do miękkości mięsa.

Gulasz węgierski dodatki

Najlepszymi dodatkami do gulaszu będą kasza lub makaron. Gulasz z kaszą jest najpopularniejszym wybieranym daniem domowym i restauracyjnym. Możesz wybrać kaszę gryczaną, pęczak lub bulgur. Pamiętaj, aby kasza miała większe oczka, aby dobrze komponowała się z sosem i dużymi kawałkami mięsa. Drugim dodatkiem do gulaszu może być makaron. Gulasz z makaronem to drugi wybór, ważne aby ponownie wybrać większy makaron np. spaghetti, farfale lub papardelle.

Gulasz węgierski możesz podawać jako osobne danie lub jako dodatek do tradycyjnego, domowego obiadu.