Guarana czyli Paulinia guarana to roślina pnąca posiadająca czerwone owoce.

Posiada ona ogromne właściwości nie tylko lecznicze i pobudzające ale również znacznie wpływa na kondycję.

Zastosowanie i właściwości guarany

Gdy masz ciężki dzień, pełno spraw na głowie, nie masz czasu na zjedzenie posiłku, stres bierze w Twoim życiu górę, natłok spraw przyczynia się, że masz kłopoty ze snem, czujemy że Twój organizm krzyczy „dość” sięgnij po guaranę. Ona uspokaja ale nie otumania.

Relaksuje nasz organizm ponieważ wpływa uśmierzająco na środkowy układ nerwowy.

Można ja również stosować w:

  • Stanach depresyjnych,
  • Migrenach i bólach głowy,
  • Stanach nerwicowych,
  • Zmęczeniu fizycznym i psychicznym,
  • Zburzeniach pamięci, koncentracji,
  • Stres

Jeżeli chodzi o sportowców to również znajduje swoje zastosowanie. Prócz tego, że wypływa pobudzająco na organizm ludzki to jeszcze usuwa kwas mlekowy z mięśni. W ten sposób nie powstają zakwasy. A sportowcy mogą bez obaw wykonywać większa ilość ćwiczeń czy częściej trenować.

Zaleca się dawkowanie guarany w wysokości 50-75 miligramów na dzień najlepiej przed południem. Nie wolno zażywać jej na wieczór gdyż działa pobudzająco i stymulująco. Przez co możemy mieć kłopot z zaśnięciem.

Guaranę można kupić w każdym sklepie zielarskim czy aptece można ją kupić w postaci herbaty, tabletek lub zmielonego proszku. Jest łatwo dostępna i przede wszystkim tania.

Nie zaleca się stosowania guarany osobom, które maja arytmię serca, problemy z cukrzycą, problemy z nadciśnieniem tętniczym, kobietom w ciąży i matkom karmiącym