W słoneczne dni długotrwałe narażenie na działanie promieniowania słonecznego skutkować może bólami oczy czy głowy. Dlatego też przed wakacyjnym wyjazdem trzeba zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z wadami wzroku.

Dlaczego dobre okulary przecwisłoneczne to podstawa?

Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie ograniczać ilość promieniowania docierającego do oczu. Zbyt duża jego ilość może bowiem powodować ból. Poza tym okulary tego typu chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, w tym promieniowania UV. To światło niewidoczne dla człowieka, ale będące przyczyną wielu groźnych chorób. Ponadto okulary słoneczne poprawiają także jakość widzianego obrazu. Dzięki eliminacji ilości światła docierającego do oczu niwelowane jest również podrażnienie i uczucie suchości oka. W przypadku kierowców okulary słoneczne spełniają jeszcze jedną ważną rolę, a  mianowicie redukują ilość odblasków od różnego rodzaju powierzchni. Soczewki okularów posiadają bowiem właściwości polaryzujące. Wpływa to oczywiście na poprawę bezpieczeństwa jazdy.

Okulary przeciwsłoneczne – gdzie kupić?

W sklepach czy salonach optycznych wybór okularów przeciwsłonecznych jest spory. Do wyboru są m.in okulary z szkłami fotochromatycznymi, które są najbardziej uniwersalne, gdyż ich kolorystyka zmienia się w zależności od warunków pogodowych. Innym typem są okulary ze stałym zabarwieniem czy okulary z wykorzystaniem opraw typu „clip-on”. Te ostatnie są niezwykle funkcjonalne, bo w każdej chwili można nałożyć na nie lub  ściągnąć nakładkę przeciwsłoneczną.

Zakupu okularów przeciwsłonecznych najlepiej dokonywać w sprawdzonych salonach optycznych bądź sklepach internetowych -> np. TUTAJ. Okulary z bazaru czy supermarketu zwykle nie spełniają funkcji, które każde okulary przeciwsłoneczne powinny spełniać. Warto pamiętać, że w tym przypadku kluczowe znaczenia nie ma wcale wygląd czy design. Okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim powinny skutecznie chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, co jest bardzo ważne także w przypadku dzieci, a niestety często się o tym zapomina.