Sernik krakowski to jeden z klasycznych deserów znanych w polskiej kuchni, którego smak wędruje w głąb historii, zachowując niezmienne walory smakowe i prostotę przygotowania. Charakteryzuje go wyjątkowy sposób pieczenia i kompozycja składników, tworzących niezwykłą harmonię smaku.
Spis treści
Dlaczego warto przygotować sernik krakowski
Jednym z atutów tego sernika krakowskiego jest prostota przygotowania. Bez konieczności wcześniejszego podpiekania spodu, cały sernik piecze się jednorazowo przez niecałą godzinę w temperaturze 180 stopni C, co sprawia, że proces pieczenia jest wyjątkowo łatwy i bezproblemowy.
Jego wyjątkową cechą jest także długa świeżość. Można bez obaw przygotować go nawet kilka dni przed świętami, przechowując w chłodnym miejscu – niekoniecznie w lodówce.
Obejrzyj nasze filmy:
Historia sernika krakowskiego
Początki sernika krakowskiego sięgają głęboko w historię, gdzie w krakowskich klasztorach mnisi przygotowywali ten wyjątkowy sernik jako część obfitujących w tradycyjne smaki posiłków. Skromny, lecz niezwykle smaczny, zrodził się z prostych składników, takich jak tłusty twaróg, bakalie i delikatne ciasto kruche.
Sernik krakowski stanowi niezwykłą część dziedzictwa kulinarnego Polski, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania smaków historii w każdym kawałku.
Sernik krakowski składnik
Ciasto kruche
- 350 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 opakowanie cukru waniliowego (20g)
- 1/2 szklanki cukru
- 170 g masła
- 1 jajko
- 2 żółtka
Masa serowa
- 1 kg sera z wiaderka
- 100 g masła
- 1 i 1/2 szklanki cukru pudru
- 8 żółtek i 5 białek
- starta skórka z pomarańczy
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej (50g)
- ulubione bakalie
Masło do ciasta kruchego powinno być zimne. Potrzebować będziemy również formy do ciasta o wymiarach 22×28 cm.
Sernik krakowski przepis
Przepis na ciasto kruche
Do miski dodajemy mąkę, szczyptę soli, proszek do pieczenia, cukier, cukier waniliowy oraz pokrojone w mniejsze kawałki zimne masło. Całość wyrabiamy aż powstanie ciasto przypominające kruszonkę. Następnie dodajemy jajko, wyrabiamy do czasu aż powstanie jednolite ciasto.
Formujemy kulę, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki.
Formę do pieczenia ciasta smarujemy niewielką ilością masła i wykładamy papierem do pieczenia.
Na stolnicy podsypanej mąką rozwałkowujemy 2/3 ciasta i układamy je na spód formy do pieczenia. Następnie ciasto nakłuwamy widelcem.
Resztę ciasta również rozwałkowujemy i kroimy w paseczki. Ułożymy je na serze tworząc kratkę.
Przepis na masę serową
Będziemy potrzebowali dwóch misek. W jednej misce ubijamy 4 żółtka z połową cukru pudru. Dalej ubijając dodajemy kolejne żółtka. Do ubitych żółtek dodajemy porcjami ser wymieszany z roztopionym masłem. Dodajemy również startą skórkę z pomarańczy, mąkę ziemniaczaną oraz bakalie. Bardzo krótko miksujemy, tylko do połączenia się składników.
W drugiej misce ubijamy na sztywno białka i dodajemy do żółtek. Całość bardzo krótko mieszamy.
Pieczenie ciasta
Masę serową wykładamy na przygotowane wcześniej ciasto. Na wierzchu układamy paseczki ciasta, tworząc kratkę. Wstawiamy sernik do nagrzanego do 180 st. C. (w opcji góra- dół) piekarnika. Sernik krakowski pieczemy przez 50-55 minut, aż uzyska złoty kolor.
Wykończenia ciasta
Ciasto najlepiej smakuje polane odrobiną lukru. Zobaczcie jak przygotować lukier cytrynowy.