Na świecie znanych jest wiele rodzai kawy, są to chociażby espresso, latte macchiato, cappuccino, americano itd. Jednak warto wiedzieć, że podstawą każdej z wymienionych wyżej kaw jest espresso.

Rodzaje kaw są znane od wieków i od tamtego czasu się niewiele zmieniły. Modyfikacji uległ jedynie sposób zaparzania poszczególnych rodzai. Wszystko to zależne jest od rodzai ziaren i nowoczesnej technologii.

Sprawdź również: Zobacz sprawdzony sposób na wyśmienite latte!

Kawa espresso – charakterystyka

Prawdziwe espressso charakteryzuje się mocnym, intensywnym smakiem. Smak tej kawy bywa różny, w zależności od wykorzystanej do jego parzenia mieszanki, jesteśmy w stanie wyczuć w nim głębokie nuty czekoladowe, albo delikatny smak owocowy.

Dobrze zaparzone espresso ma gęstą konsystencję z widoczną brązową pianką.

Wbrew pozorom kawa espresso nie ma za wiele kofeiny w sobie, chyba że zostanie użyta mieszanka kawy z dodatkiem Robusty.

Zobacz także: Aroma Coffee – kawa z całego świata i nie tylko…

Kawa espresso – parzenie

Prawdziwe włoskie espresso powinno być parzone w ekspresach ciśnieniowych pod ciśnieniem 9-11 barów w temperaturze ok 90 st. C. Przyjmuje się, że takie espresso powinno być parzone przez 25 sekund i w tym czasie powinniśmy dostać ok. 25 ml kawy z piękną brązową pianką. Powinno być ono zaparzane z 7g zmielonej kawy.

Kawa podawana jest w podgrzanych filiżankach o pojemności 70-90 ml.

Kawa espresso - charakterystyka, smak

Dlaczego do espresso podaje się wodę?

Bardo często spotykamy się w dobrych kawiarniach, że do espresso podawana jest odrobina wody w szklance. Ma ona na celu przepłukanie kubków smakowych, aby jeszcze lepiej delektować się smakiem wyrazistego espresso.

Przeczytaj także: Spieniacz do mleka i kawa w kapsułkach – sprawdź, jak je wykorzystać, aby tworzyć wyjątkowe kawy mleczne!