Czym jest kawa Arabica? Jest najpopularniejszą odmianą kawy na świecie. Jest to rodzaj kawy, który pochodzi z Afryki i Azji. Arabica rośnie w różnych rejonach świata, ale jej cechy są takie same dla wszystkich odmian arabskiej kawy.

Kawa Arabica jest bardzo aromatyczna i smaczna, a jej smak przypomina czekoladę lub cynamon (również jeśli ta ostatnia nie jest twoim ulubionym).

Historia Kawy Arabica

Kawa Arabica to jedna z najstarszych odmian kawy. Początkowo rozprzestrzeniała się w Afryce, a następnie dzięki handlowcom, którzy pielgrzymowali do Mekki i Medyny, trafiła także do Europy.
Kawa Arabica jest uznawana za najlepszą na świecie ze względu na jej wysokie parametry smakowe i aromatyczne oraz możliwość uprawy na szerokim obszarze globu. 

Krzewy kawy Arabica są wrażliwe na mróz, dlatego nie mogą rosnąć w chłodnym klimacie. Aby dobrze się rozwijać, potrzebują również dużo słońca i wody. Ziarna Arabiki uprawiane są na dużych wysokościach, zazwyczaj pomiędzy 1200 a 2000 metrów nad poziomem morza (3900-6600 stóp). Im wyższa wysokość, tym lepsza kawa.

Proces Uprawy Kawy Arabica

Kawa Arabica jest uprawiana w specjalnych plantacjach na podłożu wulkanicznym, które zapewnia jej odpowiednią wilgotność i temperaturę. Zioła są uprawiane przez ludzi, ale nie tylko – również przez ptaki i inne zwierzęta. Wiele gatunków rośliny ma charakter endemitów (występuje tylko w jednym regionie), co oznacza, że należy do grupy ochronnej i powinno być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz kontaktem z człowiekiem. 

Krzew kawowy Arabica jest krzewem wieloletnim, co oznacza, że żyje przez wiele lat. Może dorastać nawet do trzech metrów wysokości. Liście są zielone i mają eliptyczny kształt, a ich ząbkowane krawędzie przypominają zęby piły. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że przypominają one liście klonu ze względu na swój kształt i kolor.

Czym jest kawa Arabica?
Czym jest kawa Arabica?

Przy uprawie kawy arabikowej stosuje się różne techniki: izolatywne (technika pielęgnacyjna), polegające na tym, że rośliny są sadzone w oddzielnych miejscach; interwencjonistyczne – polegające na tym, że rośliny są sadzone blisko siebie; monokultury/polikultury – stosowane w rejonach tropikalnych albo subtropikalnych; monokultura/polikultura organiczna – stosowana w warunkach organicznych. 

Krzewy kawy uprawiane są zazwyczaj na polach zwanych plantacjami, których powierzchnia może wynosić od jednego hektara do ponad 100 hektarów. Wielkość plantacji zależy od warunków i rodzaju uprawianej kawy. 

Ważna jest również odmiana użytej rośliny kawowej. Krzewy kawowca Arabica są bardziej popularne, ponieważ dają bardziej smakowitą i aromatyczną filiżankę kawy niż Robusta.

Krzewy kawy Arabica są bardziej delikatne i wymagają więcej opieki niż Robusta. Są też podatne na choroby i szkodniki, co może wpłynąć na zmniejszenie plonów.