Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. To tutaj przygotowuje się posiłki dla najbliższych. W kuchni przygotowuje się pachnącą i aromatyczną kawę każdego poranka. To w kuchni roznoszą się zapachy najlepszych dań pod słońcem! Jak więc stworzyć w kuchni przyjemny kąt? Co zrobić, by gotowanie było jak najbardziej przyjemne?

W jakiej kuchni gotowanie będzie przyjemnością?

Jaki układ kuchni wybrać, by cieszyć się z gotowania każdego dnia? Pierwszym elementem jest kształt kuchni. W mieszkaniach najczęściej kuchnia ma kształt litery L i posiada dwa rzędy szafek, z których jeden jest dłuższy. Przestrzeń do przechowywania w kuchni jest niesamowicie ważna. Nawet osoby niewiele gotujące posiadają w swojej kuchni mnóstwo przyrządów do przygotowywania posiłków.

W dużych przestrzeniach, które są niezwykle modne w ostatnich latach łączące salon z kuchnią bardzo często stawiana jest wyspa, która stanowi niesamowicie duży blat roboczy. Taki rodzaj zabudowy kuchennej jest najczęściej stosowany w domach jednorodzinnych lub dużych apartamentach.

Wiele osób preferuje jednak kuchnię zamkniętą, w której podczas gotowania bardzo intensywnie pachnących potraw można zamknąć drzwi, by zapachy nie rozprzestrzeniały się po całym mieszkaniu. Taka kuchnia najczęściej ma kształt litery U, a szafki są na trzech ścianach pomieszczenia. Daje to także dużo blatu roboczego, który jest niezwykle potrzebny podczas pracy w kuchni.

Jakie sprzęty wybrać by gotowanie sprawiało przyjemność?

W każdej kuchni są takie elementy, bez których nie da się funkcjonować. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym można swobodnie ugościć przyjaciół. To tutaj przechowuje się jedzenie, które jest tak ważne dla naszego organizmu. Od lat mówi się, że kuchnia to serce domu. W kuchni odbywają się najlepsze imprezy.

W każdej kuchni musi być lodówka, jest to najważniejszy sprzęt w kuchni. Dzięki niej jedzenie zachowuje długo świeżość. Świetnie sprawdza się lodówka do zabudowy, w takiej kuchni właściwie nie widać, gdzie lodówka się znajduje, ponieważ jest schowana za frontem meblowym. Popularne stają się także lodówki side by side, które mają zamrażalnik pionowy po jednej stronie lodówki, a klasyczną chłodziarkę po drugiej stronie. Obie części posiadają osobne drzwi.

Gotowanie - lodówka do zabudowy
Gotowanie – lodówka do zabudowy

Okap kuchenny jest niezwykle ważnym elementem, jego moc dobieramy do wielkości pomieszczenia, a sam okap można dobrać do stylu w jakim jest wnętrze. Pełni on ważną funkcję niwelując zapachy unoszące się podczas gotowania, lecz może być bardzo dekoracyjnym elementem. W sklepach można znaleźć różne rodzaje okapów:

  • Podszafkowe
  • Tuby
  • Skośne
  • Kominowe
  • Wyspowe

Dzięki tak dużej ilości rodzajów da się dopasować okap do każdej kuchni.

Gotowanie- okap kuchenny
Gotowanie- okap kuchenny

Urządzeniem, które świetnie się sprawdza jest także kuchenka mikrofalowa. Dzięki niej można w kilka sekund podgrzać gotowe dania, bez przypalonych garnków i długiego stania w kuchni.

Gotowanie - kuchenka mikrofalowa
Gotowanie – kuchenka mikrofalowa

Czym jest ergonomia w kuchni?

Ergonomia w kuchni jest podstawą do dobrego gotowania. Wszystko w kuchni powinno być pod ręką, zlew powinien być blisko zmywarki, a okap nad płytą indukcyjną lub gazową. Blat roboczy jest także ważny, to tu przygotujemy kanapki na śniadanie. Projektując kuchnie warto skorzystać z zasady trójkąta, która mówi, że wszystkie sprzęty powinny być blisko siebie, by łatwo z nich korzystać. Dobre rozmieszczenie wszystkich sprzętów powoduje, że gotowanie jest wygodne i sprawia przyjemność.