Chleb żytni
Pieczywo

Chleb żytni

W tym wpisie pokażę Wam jak przygotować prosty chleb żytni na zakwasie. Do przygotowania tego dania wykorzystam suszony zakwas, który świetnie komponuje się z dodatkiem drożdży. Pieczywo przed wypiekaniem można posypać dowolnymi dodatkami. To mogą być pestki dyni, ziarna słonecznika.

Chleb żytni na zakwasie nie wymaga od nas dużo pracy, jednak potrzebuje odrobinę więcej czasu na wyrastanie. Po upieczeniu warto go odstawić do ostygnięcia w przeciwnym razie może się kruszyć podczas krojenia.

Chleby pieczone na zakwasie są zdrowe i w kolejnych dniach są wilgotne i równie dobrze smakują. Przez długi czas nie mogłem przekonać się do chlebów na zakwasie i piekłem tylko chleby na drożdżach. Jednak ten chleb razowy na zakwasie jest szybki i prosty w przygotowaniu.

Chleb na zakwasie i drożdżach wychodzi za każdym razem, tak więc nie musimy się martwić, że wyjdzie nam zakalec, czy niedopieczone pieczywo.

Pieczywo przygotowane na mące żytniej w domu jest znacznie zdrowsze i smaczniejsze niż to kupione w sklepie. Dodatek drożdży w tym chlebie sprawi, że pięknie nam on wyrośnie.

Chleb żytni składniki

  • 420 g mąki żytniej
  • 370 ml ciepłej wody
  • 8g drożdży instant
  • 15g zakwasu żytniego instant
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka oliwy

Woda do przygotowania tego pieczywa powinna być ciepła, ale nie może być gorąca.

Chleb żytni przepis

Do miski wsypujemy przesianą mąkę wraz z drożdżami i suchym zakwasem. Jeśli macie żywy zakwas, jednak wtedy trzeba dać mniej wody. Mąkę mieszamy z drożdżami i zakwasem, a następnie do miski dolewamy ciepłą wodę, wsypujemy sól, cukier i dolewamy oliwę.

Możecie również wykorzystać świeże drożdże. Powinniście dać ich około 20g. Możecie bezpośrednio dodać je do pozostałych składników, albo zrobić zaczyn.

Ciasto bardzo dokładnie wyrabiamy, około 5-6 minut. Możecie do tego celu wykorzystać mikser z hakami, albo wyrobić ciasto ręcznie. Dobrze wyrobione ciasto przekładamy do miski obsypanej mąką, przykrytej ściereczką i odstawiamy na około 3-4 godziny. Jeśli nie macie takiego miejsca w domu, to możecie rozgrzać piekarnik do 35 st. C, po nagrzaniu wyłączyć grzałkę i włożyć ciasto w misce do środka.

Po tym czasie ciasto powinno nam wyrosnąć. Przekładamy je do keksówki 20×8 cm, wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia.

Chleb żytni
Chleb żytni

Nie musicie się obawiać, że ciasto opadnie, bowiem po przełożeniu go do formy, przykrywamy go ściereczką i zostawiamy jeszcze na około 45 minut.

Chleb żytni w formie umieszczamy na dolnej półce w piekarniku i pieczemy w temperaturze 185 st. C. przez 55-60 minut. Po upieczeniu wyjmujemy chleb razowy z formy i studzimy na kratce. Będzie ciężko, ale poczekajcie, aż ostygnie w przeciwnym razie bardzo trudno będzie Wam go pokroić.

Chleb żytni

Smacznego!

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Chleb żytni

Często słyszy się, że pieczywo nie jest najlepszym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o trzymanie optymalnej wagi. To nie koniec, gdyż są również ogólne nieporozumienia powiązane z samą kwestią nazewnictwa i stosowania skrótów myślowych mylących przepis na chleb żytni z chlebem razowym. Dlatego też pochylmy się nad różnymi kwestiami związanymi z pieczywem. O tym też będzie niniejszy tekst.

Chleb żytni na drożdżach jest często uznawany za ceniony składnik naszej diety, który ułatwia minimalizowanie nadmiernej masy ciała. Ma on sporo zalet w tym, chociażby wysoką zawartość wielu witamin i błonnika. Ten typ chleba ma również korzystne oddziaływanie na działanie układu pokarmowego, a do tego zmniejsza nasz apetyt. Z całą pewnością chleb żytni kcal jest dla nas korzystniejszy niż kajzerka lub białe pieczywo. Dzieje się tak dlatego, że chleb żytni na zakwasie do przygotowania wykorzystuje lepszej jakości mąkę i jej przemiał.

Chleb razowy na zakwasie

Często mylone są terminy chleb na zakwasie żytni i razowy, a nie znaczy to zawsze to samo. W przypadku mąki razowej mamy do czynienia z jednokrotnym jej przemiałem. Może więc i być taki chleb z mąki żytniej, lecz zachodzi również ewentualność zakup chleba żytniego z wielokrotnie mielonej mąki.

W zdecydowanej większości sytuacji chleb zytni przepis to doskonały wybór żywieniowy. Tak jak jednak było to wskazane, należy sięgać po też z mąki razowej. Nie jest to regułą, a chleb razowy jest z pewnością zdrowszy niż ten z rafinowanej mąki. Warto więc uważnie spoglądać na etykiety i nie sugerować się nazewnictwem, ponieważ to skład jest dla nas kluczowy.