Tiramisu w szklance to puszysty, lekki deser we włoskim stylu. Tym razem podamy go w szklaneczkach, a nie klasycznej formie. Jest tak samo dobry, ale oryginalnie podany. Oczywiście podstawą każdego tiramisu są biszkopty i masa przygotowana z serka mascarpone.

W ostatnim czasie zaczęto ją podawać w pojedynczych szklankach i filiżankach, co wymaga nie lada wprawy, aby idealnie ją złożyć. Poznajmy różne sposoby na stworzenie tego wykwintnego przysmaku deserowego — tiramisu w szklance lub filiżance!

Niestety najgorsze w tym wszystkim jest to czekanie na deser, kiedy musi stać w lodówce.

Tiramisu w szklance składniki

  • 175 ml mocnej kawy
  • 400 g mascarpone
  • 200 g biszkoptów
  • 3 łyżki kakao
  • 2 duże jajka
  • 30 g cukru

Tiramisu w szklance przepis

Przygotowanie tego deseru jest bardzo proste. To klasyka włoskiej kuchni. Zaczynamy do przygotowania mocnej kawy, ale na prawdę mocnej.

Żółtka oddzielamy od białek. Żółtka ucieramy z cukrem, a następnie dodajemy serek mascarpone cały czas miksując. Powinniśmy otrzymać gładką, puszystą, jednolitą masę. Nie możemy miksować zbyt długo, aby zbytnio nie napowietrzać masy.

Kolejnym krokiem jest nasączenie biszkoptów w kawie. Róbmy to stopniowo. W pucharkach układamy warstwami – najpierw nasączone biszkopty, później trochę masy, znów nasączone biszkopty, odrobina masy. Całość przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na około 2 godziny.

Przed podaniem posypujemy desery, przesianym przez sitko kakao.

Tiramisu w pucharkach
Tiramisu w szklance

Smacznego!