To jeden z moich ulubionych i sprawdzonych przepisów na tradycyjny śledź w oleju. To danie przygotowuję zawsze na święta, na rodzinne spotkania i Sylwestra. Śledziki w oleju to chyba jedna z tych klasycznych polskich przystawek, której nie może zabraknąć na polskim stole.

U mnie śledzie w oleju to jedno z dań i potraw Wigilijnych. Ja przygotowuję śledzie w oleju wraz z cebulką. To jest jeden z ważniejszych przepisów, który chyba każdy powinien znać i wiedzieć jak przygotować tradycyjne polskie śledzie w oleju.

Przygotowanie tej przestawki jest niezwykle proste, składa się ona z podstawowych składników i w zależności od naszych gustów i kubków smakowych możemy przepis dowolnie modyfikować.

Obejrzyj nasze filmy:

Najlepsze śledzie w oleju wychodzą, ze śledzi mięsistych, typowych matiasów. Jednak w większości sklepów dostaniecie jedynie śledzie a’la matias, więc warto wybrać się do sklepu rybnego, sprawdzonego gdzie kupimy klasyczne filety śledziowe w solance. Takie śledzie najczęściej są sprzedawane z beczek.

Oprócz tej klasyki, na moim blogu znajdziecie również i inne przepisy z wykorzystaniem śledzi. Jedną z takich obowiązkowych potraw na Wigilijnym stole, ale i nie tylko jest Szuba, czyli sałatka ze śledziami i burakami. Ale dość sporym zainteresowań gości cieszą się również śledzie po kaszubsku. To ciekawe połączenie śledzi i suszonej śliwki.

Śledź w oleju składniki

  • 700g śledzi matias
  • 2 cebulu
  • olej
  • liście laurowe
  • biały pieprz

Mi udało się kupić matiasy, ale możecie przygotować to danie także ze śledzi a’la matias. Do ryby najlepszy jest biały pieprz, jeśli go nie macie to nie przejmujcie się i użyjcie czarnego.

Śledź w oleju
Śledź w oleju

Śledź w oleju przepis

Zaczynamy od spróbowania kawałka śledzia, dzięki temu będziemy wiedzieli jak bardzo słony jest i ile mniej więcej czasu potrzebuje się moczyć w wodzie. Filety śledziowe opłukujemy pod bieżącą wodą i wkładamy do miski. Zalewamy ją wodą i odstawiamy na 3-4 godziny. Czas moczenia zależy od tego jak słone są filety. Wodę zmieniamy podczas tego czasu 2-3 razy.

Jeśli chcecie uzyskać bardziej kruche i delikatniejsze w smaku śledzie to namaczajcie je w mleku.

Nie polecam Wam używania do tego dania filetów śledziowych oleju. Owszem, są już wymoczone, w oleju, nie trzeba ich moczyć, ale ponieważ leżały sporo czasu w oleju to będą dość mocno miękkie.

Namoczone filety śledziowe osuszamy na ręczniku papierowym i kroimy w mniejsze kawałki. Ja kroję je zazwyczaj na 1,5-2 cm szerokości paseczki. Następnie obieramy cebulę z łupiny i kroimy w niewielką kosteczkę.

Jeśli chcecie uzyskać znacznie bardziej delikatną cebulę w smaku to możecie po pokrojeniu przelać ją wrzątkiem. Ja osobiście wolę znacznie bardziej wyrazisty smak. Do przygotowania śledzi w oleju można użyć również cebuli cukrowej, nie będzie ona wtedy tak ostra jak zwykła cebula.

Do słoików 800 ml albo nawet 1 litrowych układamy na przemian warstwami śledzie i cebulę oraz dodajemy przyprawy. Na samo dno słoika wrzucamy odrobinę cebuli, dajemy listek laurowy i układamy śledzie. Oprószamy je odrobiną białego pieprzu. Jeśli używacie czarnego pieprzu to polecam oprószać nim śledzie.

Na warstwie śledzi znów układamy cebulę, następnie śledzie i pieprz. Ja liście laurowe układam na cebuli co drugą warstwę. Tak, aby nasza zalewa i śledzie za mocno nie przeszły smakiem liścia laurowego.

Jak ułożymy śledzie i cebulę zapełniając cały słoik, to przyszła pora na wlanie do słoika oleju. Ja używam oleju rzepakowego. Podczas wlewania pomagam sobie nożem, aby delikatnie odsłonić boki słoika, aby wlewany olej znajdował się przykrywał każdą warstwę.

Słoiki zakręcamy, ale nie na siłę i odstawiamy w chłodne miejsce. Najlepiej jest wstawić je do miski, może się zdarzyć, że olej nam wycieknie ze słoika. Polecam Wam ten ten przepis na tradycyjny śledź w oleju z cebulką.

Śledź w oleju
Śledź w oleju

Smacznego!