Zapraszam Wam po pyszny, aromatyczny, tradycyjny kapuśniak gotowany na żeberkach, boczku z dodatkiem kiełbasy. Kapuśniak ten jest gotowany z dużą ilością kapusty kiszonej, z dodatkiem ziemniaków.
To jedna z najpopularniejszych zup w Polsce. Danie jest przygotowywane z kiszonej kapusty i zwykle mieszane z innymi składnikami, takimi jak kiełbasa, cebula, marchew i różne przyprawy, aby aromatyczny bulion.
Zupa kapuśniak może być pożywnym i pysznym posiłkiem przy minimalnym wysiłku w kuchni. Łatwo dostosować ten przepis do własnych preferencji, możesz dodać więcej lub mniej warzyw, zmienić przyprawy.
Obejrzyj nasze filmy:
Ta zupa to smaczne, ciepłe i pokrzepiające danie, które jest łatwe do przygotowania i idealne na chłodne zimowe dni. Kapusta kiszona od dawna znana jest ze swoich wartości odżywczych i zdolności do wspomagania naszego organizmu na przykład w okresie zachorowań. Od dawna wiadomo, że kiszonki powinniśmy jeść w okresie jesienno – wiosennym. A czy wiecie co wybrać? Kiszone czy kwaszone? Które produkty warto wybrać?
Kapuśniak składniki
- 400 g kg żeberek
- 200 g wędzonych żeberek
- 200 g boczku wędzonego
- 250 g kiełbasy
- 4-5 ziemniaków
- 2 marchewki
- 1 cebula
- ok. 1,7 l wody
- 4 ziela angielskie
- 3 liście laurowe
- 1/2 łyżeczki soli
- szczypta pieprzu
- 1/2 łyżeczki majeranku
Możecie do przygotowania kapuśniaka wykorzystać same świeże żeberka, jeśli nie udało Wam się kupić żeberek wędzonych. Pamiętajcie również aby nie odciskać, ani nie przepłukiwać kapusty, bo straci ona cały smak i zamiast kapuśniaka, będziemy mieli zwykły bulion.
Kapuśniak przepis
Żeberka dokładnie myjemy, a następnie dzielimy na mniejsze paski, wkładamy do dużego garnka, zalewamy wodą i gotujemy. Od razu na początku dodajemy szczyptę soli, ziele angielskie i liście laurowe. Bulion gotujemy na wolnym ogniu. Szumowiny, które zbiorą się podczas gotowania usuwamy. Mięso gotujemy przez około 60 – 75 minut. Mięso powinny być miękkie.
Mięso wyciągamy z garnka i zostawiamy w nim sam bulion. Mięso odstawiamy do ostygnięcia. Do garnka wkładamy kapustę kiszoną razem z sokiem. Zupa będzie znacznie bardziej aromatyczna. Jeśli Wasz kapusta jest duża, możecie ją pokroić na mniejsze kawałki. Zupę z kapustą gotujemy przez około 20 minut.
W tym czasie ziemniaki, marchewkę, cebulę, kiełbasę i boczek kroimy w kostkę. Do zupy dodajemy marchewkę i ziemniaki. Natomiast na patelnią dodajemy boczek i podsmażamy. Jak się wytopi tłuszcz to dodajemy cebulę i kiełbasę. Całość razem podsmażamy i dodajemy do zupy.
Mięso z żeberek obieramy od gości, kroimy w mniejsze kawałki i również dodajemy do zupy. Nie musicie dodawać od razu całego mięsa. Dodajcie trochę i sprawdźcie czy konsystencja zupy Wam odpowiada.
Gotujemy jeszcze przez około 15 minut, dodajemy majeranek, odrobinę pieprzu i próbujemy. Jak będzie potrzeba doprawiamy przyprawami.
Zupę podajemy najczęściej podajemy z chlebem, albo bułką. Tą zupę bardzo często przygotowuję w okresie jesienno – wiosennym, tak aby kiszonki wzmocniły naszą odporność.
Smacznego!