Jak robić apetyczne zdjęcia kulinarne, które zawojują Instagram?
Poradniki

Jak robić apetyczne zdjęcia kulinarne, które zawojują Instagram?

Nie od dziś wiadomo, że pyszne jedzenie może sprawiać nam mnóstwo przyjemności – tak samo jak dobrze zrobione zdjęcia! Czy uwielbiasz przyrządzać różne potrawy i chcesz, żeby o twoich dziełach dowiedziała się reszta świata? Obecnie najpopularniejszym serwisem społecznościowym do publikacji zdjęć jest Instagram.

Jeśli tylko wiesz, jak odpowiednio z niego korzystać, szybko możesz zdobyć szerokie grono odbiorców, którzy z prawdziwym zainteresowaniem będą śledzić twoje kulinarne poczynania. O jakich zasadach warto zatem pamiętać, by stworzyć świetne konto kulinarne na Instagramie?

Dobre światło to podstawa!

Światło w dużej mierze decyduje o tym, jaki będzie klimat danego zdjęcia. Niezależnie od tego, czy znasz się na fotografii i korzystasz z profesjonalnej lustrzanki, czy też należysz do amatorów robiących zdjęcia smartfonem, koniecznie zadbaj o właściwe oświetlenie. Zależy ci przecież na tym, by prezentowane przez ciebie jedzenie wyglądało jak najbardziej atrakcyjnie; by na sam jego widok aż ślinka ciekła! Najlepsze fotografie kulinarne powstają zazwyczaj przy naturalnym świetle. Znajdź w swoim mieszkaniu miejsca, które są najpiękniej oświetlone. Może to być blat pod oknem, stolik przy drzwiach balkonowych lub nawet sam balkon. Niezwykle efektowne zdjęcia wychodzą rano i popołudniu, kiedy światło słoneczne jest zmiękczone i delikatnie rozproszone. Unikaj natomiast sztucznego oświetlenia sufitowego oraz słabych lampek punktowych. Przez nie potrawa na zdjęciu będzie wyglądała płasko i nieapetycznie.

Kompozycja i kolory w fotografii kulinarnej

Kolejnym czynnikiem, który ma istotny wpływ na to, czy twoje zdjęcia na Instagrama będą cieszyć się popularnością wśród użytkowników, jest właściwa kompozycja. Ważne jest nie tylko to, w którym miejscu kadru umieścisz talerz z potrawą, ale także to, jak ułożysz samo jedzenie. Jeśli wiesz, że będziesz fotografować dany posiłek, nie nakładaj na talerz standardowej porcji. Wielu kulinarnych instagrammerów przyznaje, że taka ilość jedzenia na zdjęciu niemal zawsze wygląda przytłaczająco. Lepiej postaw na małą porcję, a każdy ze składników wyraźnie wyodrębnij. Pamiętaj też, że całe twoje konto powinno być spójne i ujednolicone. Ogólny klimat zdjęć, ich kompozycja i kolorystyka muszą idealnie ze sobą współgrać – wtedy twój profil będzie wyglądał na dopracowany w każdym szczególe! Warto wiedzieć jak stworzyć atrakcyjny feed na Instagramie!

Dekoracje i tło, czyli zadbaj o detale

Jeśli chcesz zbudować spójne konto, zadbaj o odpowiednie tło dla swoich zdjęć. Podobne tła będą niejako klamrą spinającą ze sobą wszystkie twoje fotografie. W tym celu możesz wykorzystać kawałek kolorowej tkaniny czy pomalowane deski. Nauczyć się jak najlepiej operować tłami, które masz do dyspozycji i uzyskiwać rozmaite efekty przy ich wykorzystaniu. Nie zapominaj też o dekoracjach – w końcu małe szczegóły mogą zrobić dużą różnicę! Możesz wykorzystać kontekst zdjęcia – pokazać chociażby zastawę stołową, ozdobne serwetki czy użyte składniki. Samą potrawę również możesz udekorować, by prezentowała się jeszcze bardziej apetycznie. Użyj kolorowych ziarenek pieprzu, świeżych liści, ziół, kawałków owoców i tym podobnych dodatków podkręcających charakter fotografii.

Nie ulega wątpliwości, że stworzenie atrakcyjnego konta kulinarnego na Intagramie jest możliwe – nawet wtedy, gdy nie masz do dyspozycji super drogiego sprzętu czy profesjonalnych gadżetów! Staraj się wykonywać fotografie w naturalnym, lekko rozproszonym świetle. Zadbaj o to, by kompozycja i kolorystyka zdjęć była efektowna, a jednocześnie spójna z całym feedem. Na koniec pamiętaj o tym, jak duże znaczenie w fotografowaniu jedzenia ma odpowiednie tło i drobne dekoracje. A przede wszystkim spraw, by przez twoje zdjęcia przemawiała pasja do kulinariów!

Materiał przygotowany wraz z Partnerem.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze