Jak przygotować wyśmienity stek?
Poradniki

Jak przygotować wyśmienity stek?

Idąc do restauracji, gdzie głównym daniem jest stek możesz w bardzo prosty sposób sprawdzić umiejętności kucharza. Zrobienie steku w punkt to bardzo trudna sztuka, która wymaga dużego doświadczenia i wyczucia. W tym poradniku dowiesz się jak przygotować stek.

Najważniejszym zadaniem jest odpowiedni wybór mięsa. Najlepiej wybrać stek z jelenia, wołowy, rozbefu czy antrykotu. Z ww. mięs najdroższym jest stek z polędwicy wołowej bo ceny na rynku oscylują aż 90 zł za kilogram. Najważniejsze by mięso miało w sobie tłuszcz i było poprzerastane tzw. Błonkami, w ten sposób mamy pewność, że mięso będzie miało odpowiedni smak.

Jak je przygotować? Na co zwrócić uwagę podczas smażenia?

Kupując mięso wołowe u rzeźnika, zostawmy ją w całości nie krójmy na kawałki, ponieważ mięso wypuści krew, która ma ogromny wpływ na kruchość mięsa. Najlepiej by polędwica wołowa poleżała w lodówce 2-3 dni w ten sposób cukry, które zawarte są w mięsie rozpuszczają strukturę białka przez co polędwica taje się krucha. Mięso przygotowuj 30 minut przed podaniem jej na stół.


SPRAWDŹ przepis na sałatkę do steka


Kwadrans przed smażeniem bądź grillowaniem natrzyj mięso solą i zmielonym pieprzem, w ten sposób mięso uzyska doskonały smak. Gdybyś przyprawiła mięso po usmażeniu to tak naprawdę przyprawiasz tylko jego wierzchnią warstwę. Gdy smażymy polędwicę musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na tym, aby mięso było przewracane łopatką, nakłuwając mięso popełniamy największy błąd. Soki, które znajdują się wewnątrz mięsa powodują, że jest one kruche i sprężyste, gdy zostaną one wypuszczone z wnętrza mięsa to uzyskamy tzw. „podeszwę”, mięso będzie gumowate i będzie się ciągnęło.

Po obróbce termicznej ważne, by polędwica wołowa „odpoczęła” na 3 minuty zostaw ją na ręczniku papierowym.

Wyróżniamy 3 stopnie wypieczenia polędwicy blue – super krwisty obróbka polega na smażeniu mięsa tylko kilka sekund, temperatura mięsa powinna mieć 38 stopni Celsjusza możemy to sprawdzić odpowiednim termometrem. Po naciśnięciu steku wypływa z niego jeszcze krew. Kolejny stopień to rare – krwisty temperatura steku powinna wynosić 45 stopni Celsjusza. I ostatni stopień to medium rare – półkrwisty. Stopień wysmażenia powinno się pytać gości, każdy ma swoje upodobania kulinarne.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze