Małe kuchnie wymagają odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni. Do niewielkich kuchni lub aneksu potrzebny jest funkcjonalny stół. Jeśli w mieszkaniu nie ma jadalni, a kuchnia stanowi jedyne pomieszczenie służące spożywaniu posiłków, to warto postawić na stół rozkładany. Taka opcja pozwoli w razie potrzeby zwiększyć liczbę miejsc do siedzenia.

Przykładowo klasyczny stół, jaki zmieści się w każdej kuchni, posiada rozmiary 80×80 cm. po rozłożeniu długość może wynieść nawet 160 cm i w ten sposób stworzone zostaną dodatkowe miejsca dla domowników lub gości. Z kolei stoły z okrągłym blatem mają zwykle średnicę 100 cm i też można je rozkładać. Przed wyborem stołu do kuchni warto sobie zadać pytanie, jaką funkcje będzie pełnił i czy ma być rozkładany.

Minimalistyczna ława czy stół rozkładany?

Minimalistyczne ławy z łatwością zmieszczą się w każdym zakątku kuchni: pod oknem, przy ścianie lub w narożniku. Stół w małej kuchni musi być funkcjonalny, gdyż służy nie tylko do spożywania posiłków, lecz także do przyrządzania potraw, szykowania śniadań do pracy i innych czynności, np. wałkowania ciasta na świąteczne wypieki. Musi być zatem stabilny i funkcjonalny. Takie cechy posiadają zarówno kwadratowe stoły klasyczne, jak i minimalistyczne ławy w stylu nowoczesnym i industrialnym.

Designerskie stoły projektowane są często z myślą o niewielkich pomieszczeniach kuchennych. Dlatego kubiczne bryły i wysokiej klasy materiały świetnie prezentują się nawet w ciasnych pomieszczeniach. Przykładem są kompaktowe ławy marki Elior o rozmiarach 60×120 cm. Duża liczba dostępnych kolorów pomaga dopasować mebel do charakteru i stylistyki wnętrza.

Jeszcze mniejsze są prostokątne stoły Berso o wymiarach 60×90 cm. Blaty w różnych opcjach kolorystycznych wsparte są na okrągłych, stylowych nogach.

Jaki stół kuchenny wybrać. Wybieramy stół do małej kuchni.
Stół Berso, fot. edinos.pl

Stoły dla 2-4 osób

Jeśli w kuchni ma stanąć stół dla dwóch lub trzech osób, można zastanowić się nad nierozkładanym stolikiem Marvel o wymiarach 80X80 cm. Taki stolik idealnie prezentuje się pod oknem, w kącie lub pośrodku malej kuchni. Jest lekki, choć stabilny i można go dowolnie przesuwać. Mały, ekskluzywny stolik z okrągłym, szklanym blatem, to model Boris. Sprawdzi się w stylowej kawalerce oraz mieszkaniu czteroosobowej rodziny. Pomieści do 4 osób. Polecany jest do wnętrz w stylu glamour, kobiecych, subtelnych, ale i nowoczesnych.

Dla trzyosobowej rodziny dobrym rozwiązaniem będzie stół typu Mariko o wymiarach 90X60 cm. Może zostać dostawiony do ściany i w ten sposób łatwo zaoszczędzić miejsce w kuchni. Zestaw Twiner to ława o wymiarach 82X50 cm i dwa krzesła do kompletu. Posiada pod blatem metalową półkę, która służy dodatkowo do przechowywania różnych akcesoriów kuchennych i przydatnych drobiazgów.

Minimalistyczna ława czy stół rozkładany?
Stoły dla 2-4 osób, fot. edinos.pl

Więcej ciekawych stołów znajdziecie TUTAJ

Stolik barowy do kuchni: zalety mebli 2 w 1

Wśród małych mebli kuchennych ciekawym rozwiązaniem są stoliki barowe 2 w 1. Przykładem jest stolik barowy Kira o wyjątkowo kompaktowych wymiarach 60X60 cm. Pod kwadratowym blatem kryją się trzy półki pełniące funkcję nogi-podstawy. W ten sposób pod stołem można ułożyć różne przedmioty kuchenne, napoje lub pudełka. Stoliki barowe o klasycznym wyglądzie dostępne są w różnych barwach, od naturalnego drewna, po czerń i biel. W ten sposób sprawdzą się w minimalistycznych kuchniach i aneksach kuchennych.

Jaki stół kuchenny wybrać. Wybieramy stół do małej kuchni.
Nowoczesne stoliki barowe, fot. edinos.pl

UWAGA:

Dla pierwszych 20 osób mamy kod rabatowy od sklepu edinos.pl na kwotę 50 PLN, przy zakupach za min. 499 PLN
Kod: edinos50

Materiał powstał we współpracy z edinos.pl