Sok z buraka, niegdyś uważany za niszowynapój, stał się jednym z najgorętszych trendów zdrowego stylu życia w ostatnich latach. Coraz większa popularność tego nietypowego soku wynika z kilku kluczowych czynników, które przyciągają zarówno miłośników zdrowego odżywiania, jak i osób szukających alternatywnych sposobów na poprawę swojego zdrowia.

Sprawdzimy w jaki sposób sok z buraka wpływa na zdrowie, jakie ma korzyści dla organizmu, oraz jakie nowe trendy kulinarno-zdrowotne przyczyniają się do rozkwitu tego wyjątkowego napoju. Dowiecie się również jak wyciskarka do soku pomoże Wam w przygotowaniu tego pysznego i zdrowego soku.

Historia soku z buraka

Od długotrwałej historii jako symbol zdrowia i energii, sok z buraka przekształcił się w prawdziwą gwiazdę w świecie żywienia i wellness. Jego różnorodne korzyści zdrowotne oraz wyjątkowy smak sprawiły, że jest on teraz stałym elementem wielu diet i planów detoksykacji. Wpływ soku buraczanego na organizm jest szeroko doceniany, zarówno przez świadomych konsumentów, jak i ekspertów ds. żywienia.

Burak, z którego pozyskuje się sok, jest rośliną z rodziny szarłatowatych, a jego kultywacja datowana jest na ponad 4 tysiące lat. Początkowo, owoce buraka były cenione bardziej za swoje liście i korzenie niż za sok. W starożytnym Rzymie i Grecji, buraki były często spożywane gotowane lub pieczone, a ich liście używane jako warzywo liściowe. Jednak to Arabowie w średniowieczu zaczęli czerpać z buraków słodki, pełen smaku sok, który stał się podstawą do produkcji cukru.

Historia buraka
Historia buraka

Słodki nektar renesansu

W XVI wieku, dzięki podróżom kupców i odkrywcom, burak cukrowy znalazł swoją drogę do Europy, gdzie szybko zdobył popularność jako źródło słodkości. W tym okresie, jeszcze nie myślano o przetwarzaniu buraków na sok w dzisiejszym sensie, ale rosnąca popularność tego warzywa zainspirowała różne eksperymenty kulinarne.

Wielki przełom: sok z buraka jako napój

Prawdziwym przełomem w historii soku z buraka było odkrycie jego potencjału jako napoju na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1747 roku niemiecki chemik Andreas Sigismund Marggraf po raz pierwszy wyizolował cukier z buraków, a to otworzyło drzwi do produkcji soku z tego warzywa. Jednakże, to dopiero w XIX wieku, dzięki rosnącym badaniom i innowacjom technologicznym, sok z buraka stał się szeroko dostępny dla mas.

Sok z buraka w XX wieku

W miarę jak technologia się rozwijała, produkcja soku z buraka stawała się coraz bardziej efektywna i masowa. Współczesna technologia wytwarzania soku z buraka pozwoliła na zachowanie jego naturalnych smaków i składników odżywczych. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, sok z buraka znalazł swoje miejsce na półkach sklepów spożywczych na całym świecie, zdobywając uznanie nie tylko jako pyszny napój, ale przede wszystkim jako zdrowy i odżywczy.

Współczesność: Sok z buraka jako superfood

Dzisiaj, sok z buraka cieszy się niezwykłą popularnością jako superfood i stał się nieodłącznym elementem zdrowych diet. To nie tylko pyszny napój, ale także skarbnica składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Badania naukowe wykazują, że sok z buraka może pomagać w obniżaniu ciśnienia krwi, poprawie zdrowia serca, a nawet zwiększeniu wydolności fizycznej.

Dlaczego warto pić sok z buraka?
Dlaczego warto pić sok z buraka?

Skarbnica składników odżywczych

Burak jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych, a sok z niego pozyskany zawiera wiele cennych substancji. Jednym z kluczowych składników jest betacyjanina, naturalny barwnik, który nadaje burakom ich charakterystyczny kolor i jest również silnym przeciwutleniaczem. Betacyjanina pomaga w zwalczaniu wolnych rodników i zapobiega uszkodzeniom komórek, co ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia.

Sok z buraka jest również doskonałym źródłem witamin i minerałów. Zawiera witaminę C, witaminę A, witaminę K, witaminę B6 oraz kwas foliowy. Oprócz tego dostarcza minerałów, takich jak potas, magnez, żelazo i mangan. To kompleksowa dawka składników odżywczych, która wspiera nasz organizm na wielu poziomach.

Zdrowie serca w kubku

Badania naukowe potwierdzają, że sok z buraka może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca. Wysoka zawartość potasu pomaga regulować ciśnienie krwi, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru. Ponadto, betacyjanina w burakach pomaga w ochronie naczyń krwionośnych, wspierając zdrowy układ krążenia.

Poprawa wydolności fizycznej

Sok z buraka jest także ulubieńcem sportowców i osób aktywnych fizycznie. Badania wykazały, że regularne spożywanie soku z buraka może poprawić wydolność fizyczną. Sekret tkwi w zawartości azotanów, które pomagają rozszerzać naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi i dostarczając więcej tlenu do mięśni. To sprawia, że osoby uprawiające sport mogą odczuwać mniej zmęczenia i poprawiać swoje osiągnięcia.

Jak włączyć sok z buraka do diety

Włączenie soku z buraka do swojej diety może być łatwe i smaczne. Możesz go pić samodzielnie lub mieszając z innymi sokami owocowymi, tworząc unikalne połączenia smakowe. Możesz również używać go jako składnika koktajli czy smoothie, wzbogacając je o dodatkową porcję składników odżywczych. Najlepszym pomocnikiem w przygotowaniu soku z buraka jest wyciskarka wolnoobrotowa.

Jednak warto pamiętać, że sok z buraka jest stosunkowo bogaty w cukry, więc osoby z cukrzycą powinny spożywać go ostrożnie. Zawsze warto konsultować się z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza jeśli masz specjalne potrzeby żywieniowe.

Sok z buraka to prawdziwy dar natury, który dostarcza składników odżywczych, wspiera zdrowie serca i zwiększa wydolność fizyczną. To napój, który nie tylko smakuje wyjątkowo, ale również działa wyjątkowo na nasze ciało. Dlatego warto go uwzględnić w codziennej diecie, by cieszyć się zdrowiem i energią, które oferuje.

Sok buraczany to smaczny i zdrowy napój, który dostarcza organizmowi wiele istotnych składników odżywczych, wspiera zdrowie serca, zwiększa wydolność fizyczną i działa jako doskonały przeciwutleniacz. Włączenie go do codziennej diety może przynieść liczne korzyści zdrowotne.

Sok z buraka przepis

Przygotowanie pysznego i zdrowego soku z buraka jest niezwykle łatwe, zwłaszcza jeśli w domu jest wyciskarka od soków, a w szczególności wyciskarka wolnoobrotowa, taką jak wyciskarka Hurom. Oto kroki, jak w prosty sposób przygotować sok z buraka

Sok z buraka przepis
Sok z buraka przepis

Sok z buraka składniki i akcesoria

 • 2-3 średnie buraki (dobrze umyte i obrane)
 • 1 cytryna (opcjonalnie, dla dodatkowego smaku)
 • wyciskarka od soków (najlepiej wyciskarka wolnoobrotowa, np. Hurom)
 • durszlak lub sitko
 • pojemnik na sok

Sok z buraka sposób przygotowania

 1. Przygotowanie buraków:
  • Oczyść i obierz buraki, usuwając skórkę, która może być nieco gorzka.
  • Jeśli używasz cytryny, możesz obrać jej skórkę lub pozostawić ją na owocu – to kwestia osobistego smaku.
 2. Przygotowanie wyciskarki:
  • Upewnij się, że twoja wyciskarka Hurom H320n jest gotowa do użycia. Wyciskarki Hurom, są doskonałe do zachowania maksimum smaku i wartości odżywczych soku.
 3. Wyciskanie soku:
  • Pokrój buraki na kawałki, które pasują do wlotu wyciskarki.
  • Jeśli korzystasz z cytryny, przekrój ją na mniejsze kawałki.
  • Włóż kawałki buraków (i cytryny, jeśli używasz) do wyciskarki od soków.
 4. Zbieranie soku:
  • Za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej delikatnie wyciśnij sok z buraków (i cytryny, jeśli dodajesz).
  • Sok zostanie oddzielony od resztek miąższu i zbierze się w pojemniku na sok.
 5. Filtrowanie (opcjonalne):
  • Jeśli masz wątpliwości co do klarowności soku, możesz przecedzić go przez durszlak lub sitko.

Dzięki wyciskarce od soków, szczególnie wyciskarce wolnoobrotowej, przygotowanie soku z buraka staje się szybkie i wydajne. Hurom to jedna z wielu marek, które oferują wysoką jakość i wydajność, gwarantując zachowanie smaku i wartości odżywczych buraków w każdym kieliszku soku. Teraz możesz cieszyć się pysznym, zdrowym napojem bez trudu.

Materiał przygotowany wraz z Partnerem.