5 powodów dla których warto piec chleb w domu
Poradniki,  Pieczywo,  Zdrowie

5 powodów dla których warto piec chleb w domu

Kiedyś i dziś chleb to jeden z podstawowych produktów żywieniowych. Dawniej pieczenie chleba dla naszych babć było codziennością, jednak w obecnych czasach, kiedy na każdej ulicy jest market, piekarnia zapomniano o jego wypiekaniu w domu.

Jednak w związku z pandemią i coraz bardziej popularną pracą zdalną, wracamy do domowych wypieków pieczywa. Domowy chleb smakuje najlepiej i wypiek domowego pieczywa staje się rutyną w niejednej rodzinie. Oprócz walorów smakowych, ma to również jeszcze aspekt finansowy. Ceny w sklepach szybują do góry, więc domowy wypiek chleba staje się znacznie bardziej opłacalny.

Myślę, że jak raz upieczecie swój domowy chleb to ten rytuał na stałe zagości w Waszych domach. Zapach świeżego pieczywa jest nieziemski, roznosi się po całym domu. Jeśli wcześniej nie piekliście chleba to polecam zacząć od tego przygotowywanego na drożdżach!

Lista powodów, dlaczego warto piec chleb w domu

  1. Składniki wykorzystane do pieczenia chleba – skład prawdziwego chleba to woda, mąka, drożdże, albo zakwas i sól. Oczywiście nie zapominajmy o dodatkach typu ziarna dynii, słonecznikach itd. Piekąc chleb w domu, mamy pewność, że użyliśmy tylko tych składników, natomiast chleb, który możemy kupić może być wzbogacony o spulchniacze, regulatory kwasowości, emulgatory itd.
  2. Jest taniej – oczywiście porównujemy to do pieczywa dobrej jakoście. W takim wypadku chleb razowy kosztuje około 10 zł/kg, chleb biały, pszenny około 5 zł /kg. A ile kosztuje domowy chleb?
    Koszt wypieku domowego chleba to około 4 – 5 zł
  3. Jest bardzo proste – do przygotowania potrzebujemy tylko dobrej mąki i drożdży, albo wcześniej przygotowanego zakwasu. Przygotujecie chleb w naczyniach, których używacie każdego dnia w kuchni. Ogromne znacznie ma tutaj również dobry i sprawdzony przepis. Nie musicie mieć maszyny do wyrabiania ciasta, zrobicie to przy pomocy dłoni.
  4. Można eksperymentować – możecie przygotować chleb z dowolnymi składnikami i ziarnami, jakie lubicie. To może być połączenie słonecznika i dyni, albo chleb z suszonymi pomidorami, cebulką i oliwkami.
  5. Satysfakcja – to ta radość, kiedy każdy kolejny bochenek chleba wychodzi coraz to lepszy. Kiedy już na stałe postanowiłeś, że nie kupujesz pieczywa, tylko wypiekasz w domu. To również radość z tego, że podczas pieczenia, bo całym domu będzie się rozchodził aromat świeżo wypiekanego chleba. Ale wiecie czym zaczyna się również objawiać satysfakcja i chęć kolejnych wypieków? Tym, że zaczynacie w internecie wyszukiwać, coraz to nowszych akcesoriów, czytacie coraz to nowsze przepisy.

Nie wiem, czy moja lista powodów za domowym wypiekiem chleba jest wystarczająca dla Was, mi to wystarcza i właśnie dlatego piekę chleb w domu. A może warto chociaż spróbować?

Czy Wy pieczecie w domu chleb? Podzielicie się swoimi sprawdzonymi przepisami i odczuciami?

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze