Przed wyborem zestawu garnków – warto dobrze się zastanowić. Dobrze jest wtedy przeanalizować swoje względem niego oczekiwania, a także nabyć minimum wiedzy o kwestiach związanych z AGD. Brak bowiem podstawowej świadomości o kompletach garnków sprowadza się w ostatecznym rozrachunku do faktu, że przypalamy je, lub w najlepszym razie – zmuszeni jesteśmy spożywać niesatysfakcjonujące nas posiłki. Na szczęście w tym artykule – jak w pigułce – zawarliśmy wszystkie informacje, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi, a które niezbędne okażą się nam przy wyborze właściwego kompletu garnków.

Komplet garnków, czy pojedyncze sztuki?

W polskich domach często mamy do czynienia z faktem korzystania z wybrakowanych, pojedynczych egzemplarzy garnków – zamiast z całego, gotowego już kompletu. Z biegiem lat zbieramy bowiem coraz to nowe egzemplarze wszelakich garnków i rondli. Zajmują one dużo miejsca w naszych szafkach – a i tak bardzo rzadko korzystamy z większości z nich. Ograniczamy się bowiem wtedy jedynie do naszych ulubionych, najbardziej poręcznych modeli.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup jednego, indywidualnie dopasowanego do naszych potrzeb zestawu. Przede wszystkim jego części składowe będą miały zbliżone do siebie parametry – dzięki czemu walnie zmniejszamy szansę na przypalenie jednego z nich, a poza tym fakt, że posiadają one podobne rozmiary – i można włożyć jeden garnek, bezpośrednio w drugi – pozwoli nam utrzymać czystość i porządek w naszej kuchni.

 

Komplet garnków ze stali nierdzewnej Kredo 8-częściowy
Komplet garnków ze stali nierdzewnej Kredo 8-częściowy; Źródło: Prymus AGD

Zwykły zestaw garnków czy ten emaliowany?

Wiele spośród zestawów garnków obecnych na rynku – to komplety emaliowane. Każda gospodyni powinna się więc poważnie zastanowić, czy wybrać zestaw garnków zwykły, czy też może ten pokryty emalią. Gotowe komplety garnków maja najróżniejsze wielkości. Począwszy od trzech sztuk – na zestawach złożonych nawet z dziesięciu elementów – kończąc. Przykładowy komplet składają się z garnków o różnych wielkościach, dzięki czemu można chować jeden w drugi – o czym już wcześniej zresztą wspominaliśmy. Zaoszczędzamy więc tym samym wolne miejsce.

Warto także zauważyć, że emalia jest niezwykle bezpieczna dla zdrowia. Nie zachodzi ona w żadne chemiczne związki z żywnością, nawet jeśli ta przygotowywana jest w najwyższych temperaturach. Poza tym poddana obróbce termicznej potrawa nie przywiera do ścianek i dna naczynia – co z kolei zabezpiecza przed przypaleniem.

A może zestaw garnków na indukcję?

Kolejnym, wartym rozważenia pomysłem jest zakup kompletu garnków – ale przeznaczonych do stosowania na płycie indukcyjnej. Korzystanie z niej to zupełnie nowa jakość – lepsza, niż ta wiążąca się z korzystaniem z palników gazowych. Jest tak dlatego, że podgrzewanie w garnkach indukcyjnych jest nawet o połowę szybsze, niż w standardowy sposób. Jeśli chcemy więc znacznie zwiększyć szybkość przygotowywania sobie naszego dania – to nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystanie z zestawu garnków na indukcję.

Podsumowanie

Zestawy garnków – czy ten ze stali nierdzewnej, czy emaliowany, czy w końcu na indukcję – wydaje się więc obecnie kuszącą perspektywą. Warto skorzystać z tanich cen, które ostatnio dominują w sklepach internetowych – jak na przykład w Prymus AGD.

Materiał partnera.