Świetne rozwiązania techniczne mają najczęściej kilka wspólnych cech – działają na prostych zasadach, są mało awaryjne, maksymalnie wydajne oraz zapewniają wszechstronne zastosowanie. Jest to bardzo prosta reguła, którą bez wątpienia realizują przenośniki spiralne, pełniące obecnie kluczową rolę w najważniejszych sektorach produkcyjnych każdego kraju. W tym artykule przybliżymy budowę oraz zasadę działania przenośników spiralnych, wykorzystywanych głównie w produkcji spożywczej.

Przenośniki spiralne – budowa

Dzięki kompaktowej budowie przenośniki spiralne, nazywane niekiedy transporterami, zajmują niewielką powierzchnię w stosunku do długości taśmy, przez co doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach produkcyjnych. Ich konstrukcja opiera się na centralnie położonym bębnie wykonanym ze stali nierdzewnej lub tworzywa, który może być pełny lub szczebelkowy.

Przenośniki spiralne projektowane na indywidualne zamówienie klienta wykonywane są o różnych średnicach i z dowolną ilością zwojów, w zależności od indywidualnych preferencji inwestora oraz od specyfiki produkcji danego zakładu wytwórczego. Transportery spiralne napędzane są najczęściej motoreduktorem sterowanym falownikiem, i mogą posiadać agregaty chłodnicze oraz specjalistyczną zabudowę izolacyjną. Ramy przenośników spiralnych to zazwyczaj konstrukcje wykonywane ze stali czarnej malowanej proszkowo lub stali nierdzewnej.

Przenośniki spiralne - jak są zbudowane?
Przenośniki spiralne – jak są zbudowane?

Przenośniki spiralne na zamówienie są najczęściej wyposażane w dwa podstawowe typy taśm:

  • modułowe łukowe
  • siatkowe łukowe

Przenośniki spiralne mogą dysponować nawet kilkudziesięcioma poziomami w zależności od długości trwania procesu produkcyjnego. Dzięki zastosowaniu systemu spiralnego Klient oszczędza powierzchnię produkcyjną na hali.

Duże prześwity obu typów taśm zapewniają im szerokie zastosowanie w termicznych procesach produkcji spożywczej. Przenośniki spiralne na halę produkcyjną to obecnie podstawowe wyposażenie większości zakładów wytwórczych, specjalizujących się m.in. w:

  • przetwórstwie warzyw i owoców
  • przetwórstwie mięsa
  • przemyśle cukierniczym
  • przemyśle piekarniczym
  • przemyśle garmażeryjnym