Praca w gastronomii w dużej mierze związana jest z wykonywaniem zadań w pozycji stojącej, będąc w ciągłym ruchu lub pozostając na jednym stanowisku. W takich warunkach nietrudno o zmęczenie, dolegliwości kręgosłupa oraz nienajlepsze samopoczucie. To właśnie dlatego dobór odpowiedniego obuwia jest tak kluczową kwestią. Jakie powinny być buty do pracy w gastronomii? Przede wszystkim lekkie, praktyczne oraz nie obciążające nóg i kręgosłupa podczas wielogodzinnej zmiany.

Dlaczego odpowiednie obuwie gastronomiczne jest takie ważne? 

Buty gastronomiczne wiele ze swoich charakterystycznych właściwości zawdzięczają podeszwie anatomicznej. Ten element sprawia, że stopy nawet po wielu godzinach ciągłego ruchu w kuchni oraz na terenie całego lokalu gastronomicznego nie są zmęczone i nadmiernie obciążone. Podeszwa ta, dzięki specjalnej technologii została tak wyprofilowana, aby zagwarantować stopom komfort, wygodę i bezpieczeństwo, nie tylko podczas stania w miejscu, ale również poruszając się po często śliskiej nawierzchni kuchni i zaplecza restauracji.

Obuwie gastronomiczne, które chroni przed chorobami kręgosłupa

Obuwie gastronomiczne charakteryzują się specjalnym ortopedycznym profilem, który pozwala uniknąć, niestety często związanych ze stojącymi stanowiskami pracy – chorób kręgosłupa oraz wad postawy. Dolegliwości te nie zawsze objawiają się od razu, czasami można je zacząć odczuwać dopiero po latach. Aby tego uniknąć warto zainwestować w odpowiednie buty gastronomiczne, które posiadają grubą, gumową podeszwę, dostosowaną do śliskich podłóg kuchennych i restauracyjnych. Takie, które chronią nogi, przed zanieczyszczeniami i wilgocią na powierzchni, na której stale się coś wylewa i brudzi. Jednak oprócz tego warto pamiętać, że buty te powinny być wygodne i dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pracownika gastronomii. Produkt ten jest więc dostępny w dwóch podstawowych wariantach – niskim i wysokim, które mogą się między sobą różnić ze względu na sposób zapięcia lub budowę – częściowo zakrytą lub całkiem zabudowaną. 

Obuwie gastronomiczne – praca bez bólu i dolegliwości kręgosłupa

Odzież gastronomiczna, nie bez powodu stanowi osobną kategorię ubrań pracowniczych. To w jaki sposób jest zrobiona w znaczny sposób przekłada się na jakość pracy osób, zatrudnionych na konkretnym stanowisku w branży gastronomicznej. Stosując obuwie specjalistyczne dla pracowników restauracji można zapomnieć o bólach nóg i kręgosłupa, w pełni skupiając się na wykonywaniu swoich obowiązków. 

Obuwie gastronomiczne
Obuwie gastronomiczne
Materiał partnera.