W dzisiejszych czasach postęp technologiczny poszedł do przodu, że zanim zakupisz potrzebny sprzęt AGD masz możliwość przeczytania opinii na stronach internetowych i dobranie urządzenia do swoich potrzeb. Kiedyś frytki robiło się przy pomocy głębokiej patelni lub garnka.

Dziś frytkownica wyręcza nas z tego zadania. Do naszych zadań należy tylko podłączenie sprzętu do gniazdka elektrycznego i obranie ziemniaków.

Niemniej jednak prócz samych frytek można w frytkownicy zrobić również krewetki, przepyszne faworki, pieczone ziemniaki czy racuchy.

Frytkownice dzielimy na tradycyjne tzn. potrawy smażone są w głębokim tłuszczu, olej wlewamy do misy i podgrzewamy do wybranej temperatury.

Na rynku znajdziemy również frytkownice beztłuszczowe przeznaczone dla osób, które cenią sobie zdrowy tryb życia. W celu przygotowania frytek stosuje się cyrkulację powietrza oraz funkcję grillowania z wykorzystaniem ciepłego powietrza.

Jaką frytkownicę wybrać – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

  1. Pojemność misy – do niej wlewa się olej, pojemności są różne od 0,6 do 4l. Im większa misa tym większa ilość potraw się zmieści w koszyczku, niemniej jednak dłużej rozgrzewa się olej,
  2. Kosz – im większy kosz tym więcej frytek jesteśmy wstanie zrobić za pierwszym razem, pojemność kosza znajdziemy od 0,5 do 1,3 l. Mając wielodzietną rodzinę warto zainwestować w największy kosz, gdyż ilość przygotowanych porcji przygotowana będzie w krótszym czasie,
  3. Moc – najczęściej frytkownice dysponują 1200W, im większa moc tym szybciej nagrzewa się olej,
  4. Filtr – dobrze dobrany filtr spowoduje, że zapach pieczonych frytek nie będzie unosił się po całym mieszkaniu.