Zacznijmy od historii… pierwszym krokiem wprowadzającym segregację odpadów w Polsce była „reforma śmieciowa” wprowadzona w 2013 roku. Obligowała ona nas do dzielenia śmieci na 3 frakcje (papier, metal/plastik, szkło) lub na 2 frakcje (sucha, mokra). Następnie w 2017 roku wprowadzone rozporządzenie obligowało samorządy do podziału śmieci na 5 frakcji.

Jak widzimy, reforma zmieniała się dość szybko i wszystkie zmiany w Polsce mają zajść do 2022 roku. Wiele miast i gmin w Polsce już teraz wprowadziło taki podział śmieci.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Coraz więcej osób żyje w świecie z myślą o tym, co stanie się z naszym środowiskiem za 50-60 lat, jeśli nie będziemy dbali o własną planetę. Właśnie dlatego warto wiedzieć, dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna w dzisiejszych czasach.

  • zmniejszamy zużycie surowców do produkcji nowych opakowań, wykorzystując surowce poddane recyklingowi,
  • zmniejszamy zanieczyszczenie wód, oceanów, chodników, plaż itd.,
  • zmniejszenie kosztów potrzebnych na utrzymanie wysypisk śmieci,
  • naszym działaniem zwiększamy świadomość innych ludzi

Jak segregować odpady w kuchni

Wiele osób mieszkających w bloku, mających niewielką kuchnię, uważa, że segregacja odpadów nie jest możliwa w takim wypadku. Owszem niewielki metraż kuchni, specyficzny układ oraz inne sprzęty AGD tam się znajdujące mogą stanowić spore wyzwanie. Jednak najważniejszy w tym wszystkim jest dobry plan i rozplanowanie położenia pojemników na śmieci.

Obecnie w sklepach znajdziemy specjalne trójdzielne szuflady mieszczące niewielkie kosze na śmieci. Kosz na papier możemy przecież postawić na balkonie albo w wolnym kącie w kuchni.

Segregując odpady nie potrzebujemy już wielkich koszy, a wystarczą nam kosze chociażby o pojemności 25 l, z odpowiednim oznaczeniem. Obecnie w sklepach znajdziemy kosze oznaczone odpowiednimi kolorami albo ze specjalnymi symbolami, tak aby ułatwić nam odpowiedni podział odpadów.

Taka selektywna zbiórka śmieci, ma też swoje zalety. Wbrew pozorom może nam zwiększyć powierzchnię kuchni, bowiem zastępując duży albo często i dwa duże kosze na śmieci kilkoma małymi, zyskujemy odpowiednio dodatkową powierzchnię. Musimy jedynie pamiętać, aby znacznie częściej opróżniać takie pojemniki.

Jak dzielić odpady do pojemników

  • PAPIER – pojemnik niebieski -> gazety, czyste opakowania z papieru, papier biurowy, ulotki, makulatura
  • METAL/PLASTIK – pojemnik żółty -> zgniecione puszki i butelki, nakrętki od butelek, torebki foliowe, kartony po sokach i mleku
  • BIOODPADY – pojemnik brązowy -> kości, fusy po kawie, skorupki jaj, resztki po jedzeniu, resztki warzyw i owoców
  • SZKŁO – pojemnik zielony -> puste szklane butelki, słoiki, flakony po kosmetykach
  • ODPADY ZMIESZANE – pojemnik czarny -> zabrudzony papier, mięso, ubrania (tekstylia), pieluchy, środki higieniczne

Myślę, że poniższe infografika Wam pomoże w segregacji śmieci:

Infografika- segregacja śmieci

Materiał powstał we współpracy z Partnerem – swiatworkow.pl