Rękawy cukiernicze to podstawowe akcesoria do dekorowania wypieków i deserów, które pozwalają tworzyć misterne zdobienia i fantazyjne stylizacje. Stosowanie rękawów cukierniczych z wymiennymi tylkami stanowi bardzo prosty sposób, aby wykonać efektowne cukiernicze ozdoby. Rękawy cukiernicze są niezwykle funkcjonalne i łatwe w użyciu. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Do czego służy rękaw cukierniczy?

Rękaw cukierniczy to rodzaj woreczka o charakterystycznym trójkątnym kształcie, który może być wykonany z folii, silikonu lub bawełnianej tkaniny. Wypełnia się go różnymi kremami i nadzieniami w celu ozdobienia wypieków czy deserów lub faszerowania potraw. Najczęściej jednak sam rękaw cukierniczy nie wystarczy, ponieważ stanowi on nierozłączną parę z tylką cukierniczą, czyli końcówką, która pozwala uzyskać odpowiedni wzór kremowej masy. Firmy oferują różne rodzaje worków cukierniczych, które różnią się materiałem i wielkością. Można znaleźć m.in. worki cukiernicze wielorazowego użycia, które są wykonane z mocnego tworzywa i mogą służyć przez dłuższy czas, a także jednorazowe rękawy cukiernicze, które wyrzuca się po użyciu. Najmniejsze worki cukiernicze będą idealne, jeśli chcesz tworzyć drobne dekoracje na tortach i ciasteczkach – ponieważ nie musisz wtedy nakładać dużej ilości kremu lub lukru. Średniej wielkości worki pomogą stworzyć unikalne dekoracje na tortach i ciastach, natomiast największe rękawy służą przede wszystkim do wypełniania ciast nadzieniem i do równomiernego rozprowadzania kremu na torcie.

Tylki cukiernicze i ich rodzaje

Tyliki cukiernicze to końcówki, za których pomocą możesz tworzyć ozdoby o rozmaitych kształtach i rozmiarach. To bardzo zróżnicowane produkty, które różnią się wielkością i sposobem wycięcia końcówki. Łączy się je bezpośrednio z rękawem cukierniczym. Jakie tylki są najpopularniejsze? Najczęściej używa się następujących wzorów:   

  • proste tylki z okrągłym otworem o różnej średnicy, idealne do tworzenia napisów;
  • tylki w kształcie otwartej lub zamkniętej gwiazdy;
  • tylki kwiatowe, tworzące efektowne wzory kwiatów;
  • proste i płaskie tylki, za których pomocą można wyczarować pojedyncze płatki;
  • tylki do tworzenia efektownych liści;
  • tylki falbanki;
  • wiele innych propozycji do specjalnych zadań dekoratorskich. 

Jak założyć rękaw cukierniczy?

Jeśli potrzebujesz rozprowadzić krem czy też udekorować ciasto prostymi liniami, rękaw cukierniczy może być używany bez tylek. Jednak wykorzystując odpowiednie tylki, stworzysz o wiele atrakcyjniejsze ozdoby. Jak połączyć tylki z rękawem cukierniczym? Możesz to zrobić na dwa sposoby. Wykorzystując profesjonalny adapter, za którego pomocą połączysz woreczek z tylką albo przecinając w odpowiednim miejscu rękaw i wkładając tylkę do środka woreczka. Adapter sprawdzi się szczególnie w przypadku woreczków wielorazowych. Jak z kolei najprościej dopasować tylkę do jednorazowego woreczka? Wystarczy włożyć tylkę do rękawa i wsunąć jak najdalej, a następnie zaznaczyć na woreczku miejsce mniej więcej 3–4 mm ponad wyciętym wzorem tylki. Po jej wysunięciu można odciąć końcówkę rękawa w zaznaczonym miejscu. Wsunięta do końca woreczka tylka nie wypadnie, a jej wycięcia pozostaną poza woreczkiem, umożliwiając tworzenie efektownych dekoracji.

Jak poprawnie używać rękawa cukierniczego?

Rękaw cukierniczy to niezwykle proste narzędzie, jeśli chodzi o dekorowanie ciast, chociaż w przypadku tworzenia skomplikowanych dekoracji wymaga pewnej wprawy. Ważne jest odpowiednie połączenie rękawa z tylką oraz właściwe napełnienie woreczka kremem, żeby mógł on w odpowiedni sposób wysuwać się z rękawa. Napełniając rękaw kremem lub lukrem, możesz trzymać go w dłoni albo na specjalnym wsporniku czy stojaku. Rękaw powinien być wywinięty na zewnątrz, żeby można go było łatwo wypełnić cukierniczą masą, nie zostawiając wolnej przestrzeni pomiędzy jej poszczególnymi porcjami. Wyciskane z rękawa powietrze mogłoby zepsuć dekoracyjny efekt. Nigdy nie napełniamy rękawa w całości. Zostawiamy odpowiednio dużo miejsca, żeby móc go swobodnie zamknąć od góry. 

Co można użyć zamiast rękawa cukierniczego?

Nie zdążyłeś kupić odpowiedniego rękawa albo skończyły się Twoje jednorazowe woreczki? Nie musisz się martwić. Najprostszy rękaw cukierniczy możesz stworzyć sam z papieru. Powinien być to papier woskowany, papier do pieczenia lub pergamin. Odpowiednio przycięty w formie kwadratu i zwinięty może pełnić funkcję dekoracyjnego rękawa, za którego pomocą ozdobisz ciasto. Nie będzie to takie łatwe jak w przypadku gotowych woreczków, ale z pewnością spełni swoją funkcję.

Gdzie kupić rękaw cukierniczy?

Rękawy cukiernicze razem z tylkami i adapterami są dostępne w każdym sklepie z cukierniczymi dekoracjami. Szeroki asortyment tego typu produktów daje możliwość dostosowania konkretnych akcesoriów do swoich potrzeb. Tworzenie bardzo efektownych i eleganckich zdobień na tortach i ciastach będzie wymagać nieco wprawy, jednak z pewnością znajdziesz w internecie wiele podpowiedzi, które prezentują możliwości dekoracyjne rękawów i tylek cukierniczych.

Jak prawidłowo używać rękawa cukierniczego?
Jak prawidłowo używać rękawa cukierniczego?
Materiał partnera.