Domowy sposób na zatkane rury
Poradniki

Domowy sposób na zatkane rury

W każdym domu, w każdym mieszkaniu może zdarzyć się problem zatkanego zlewu i wydobywający się z niego brzydki zapach. Najczęściej zdarza się to w kuchni, bowiem to właśnie tam lądują wszystkie resztki jedzenia spłukiwane pod bieżącą wodą.

Co nie zmienia faktu, że warto zainstalować w zlewie specjalne sitko, które będzie zbierało wszystkie nieczystości i wtedy problem zatkanych rur zniknie. Jednak taka sytuacja może przytrafić się każdemu, więc zanim przyjedzie do nas specjalista hydraulik możemy skorzystać z domowych sposobów.

Jak przeczyścić rury domowym sposobem

Ocet i soda oczyszczona wchodzą ze sobą w bardzo silną reakcję, tworząc substancję, która jest w stanie przeczyścić i przywrócić ładny zapach z zatkanej rury. Najpierw wlewamy do zlewu ok. 1 szklanki (200 ml gorącej wody), następnie w misce mieszamy 3 łyżki sody oczyszczonej i 1,5 szklanki octu.

Domowy sposób na zatkane rury
Domowy sposób na zatkane rury

Tak przygotowaną mieszankę wlewamy do zlewu. Zostawiamy na około 30 minut, a następnie przelewamy wszystko gorącą wodą.

Jeśli nie udało się Wam przetkać zlewu, warto spróbować jeszcze raz. Pamiętajcie, że ten sposób nie usunie poważniejszych zatorów i czasem jedynym wyjściem mimo wszystko pozostanie wezwanie hydraulika.

Pamiętaj o profilaktyce

Domowe sposoby na przeczyszczenie rur są skuteczne, ale wymagają czasu, nerwów i zaangażowania. Od czasu do czasu kiedy zajdzie taka potrzeba możemy z nich skorzystać, jednak ważniejsza jest profilaktyka i to, aby dbać o swój zlew. Raz na jakiś czas warto wlać do rury specjalnego środka na przetkanie rur, nawet jeśli nie są zapchane. Ten środek usunie również zalegający tłuszcz, bo to on zazwyczaj jest przyczyną zatykania się odpływów. Gromadzi się na rurach i powoduje osadzanie się innych nieczystości.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze