Pytasz, po co samodzielnie przyrządzać kiełbasę, skoro bez większego wysiłku można kupić ją w każdym sklepie spożywczym? Odpowiadamy: dla lepszego smaku, wpływu, jaki będziesz miał na dobór składników, i świadomości, że właśnie przygotowałeś coś wyjątkowego. Wystarczy? Do dzieła zatem! Poznaj prosty przepis na kiełbasę swojską.

Choć mogłoby się wydawać, że domowe przyrządzanie kiełbas dołączyło do listy zapomnianych sztuk kulinarnych, fakty wskazują, że wcale nie jest tak źle. Nawet jeśli większość zaczepionych na ulicy osób na pytanie, czy byłaby gotowa bawić się w domowego masarza, wzruszyłaby ramionami i wskazała na pobliski market, namnożyło się ostatnio przepisów i porad dotyczących tej szlachetnej sztuki. Co więcej, przyrządzenie swojskiej kiełbasy w domowej kuchni nie jest wcale taką ekwilibrystyką kucharską, za jaką może uchodzić. Lista składników niezbędnych do zrobienia kiełbasy zamyka się zasadniczo na mielonym mięsie, tłuszczu, soli i przyprawach. Tylko tyle i aż tyle. Dowiedz się więcej! 

Zobacz również: Jak zrobić kiełbasę 

Jaki sprzęt do produkcji kiełbasy? 

Do produkcji domowej kiełbasy swojskiej nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Wystarczy prosta maszynka do mięsa lub robot kuchenny, czyli coś, co na pewno znajduje się na stanie twojej kuchni. Nie obejdzie się, rzecz jasna, bez ostrego noża. 

Jeżeli posiadasz wagę kuchenną, to świetnie – przyda się do właściwego odmierzenia składników. Pamiętaj, że za dużo lub za mało soli w kiełbasie może zepsuć całą naszą zabawę. Tutaj potrzeba precyzji. 

Możesz, ale nie musisz, zaopatrzyć się również w nadziewarkę do kiełbas – zwłaszcza jeśli zamierzasz kontynuować swoją przygodę z domową produkcją tego typu potraw. Wysokiej jakości sprzęt nie jest tani, dlatego poważnie przemyśl tę inwestycję. W większości przypadków doskonale sprawdzi się zwykła nakładka do maszynki, która zazwyczaj dostępna jest w zestawie ze sprzętem. 

Zobacz również: Drobny sprzęt kuchenny – maszynki do mielenia 

Domowa kiełbasa na drewnianej desce.
Domowa kiełbasa na drewnianej desce.

Kiełbasa swojska – składniki 

Jak już wiesz, kiełbasa to mięso, tłuszcz i sól urabiane, ubijane i kompresowane tak długo, aż zwiążą się w zwartą masę. W produkcji swój udział ma również woda, która nadaje masie odpowiednią konsystencję i wiąże składniki. Reszta, czyli zioła, przyprawy, czosnek i inne dodatki, stosowana jest wedle uznania. 

Mięso 

Przy wyborze mięsa możesz kierować się swoimi upodobaniami kulinarnymi. Może to być wieprzowina, cielęcina lub jagnięcina – ważne, by były świeże i dobrej jakości. 

Tłuszcz 

Drugim najważniejszym składnikiem kiełbasy jest tłuszcz. Swojska kiełbasa zawiera przeważnie tłuszcz wieprzowy, czyli słoninę. Jest to produkt szeroko dostępny, dobrze smakuje i świetnie się topi. Najlepszy jest tłuszcz z grzbietu wieprzowego. Tłuszcz pochodzący od innego zwierzęcia (jagnię, koza lub bydło) jest twardszy, a więc ma wyższą temperaturę topnienia. 

Słonina powinna stanowić 20 proc. całości. Jeżeli oczywiście gustujesz w tłustszych potrawach, możesz dodać jej więcej – my jednak rekomendujemy tę optymalną, zdrowszą wersję. Słoninę pokrój w drobną kostkę, by łatwo i dobrze związała się z mięsem. W żadnym wypadku nie używaj smalcu. Gotowy, wytopiony wcześniej tłuszcz nie sprawdzi się w produkcji domowej kiełbasy. 

Woda 

Dodawanie niewielkiej ilości wody podczas formowania masy pomoże w odpowiednim zawiązaniu się jej elementów (jeżeli o tym zapomnisz, otrzymasz najwyżej hamburgera). Zamiast wody możesz użyć również śmietany, wina lub soków owocowych. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić z płynem, bo nie otrzymasz zwartej struktury. 

Sól, przyprawy, zioła i aromaty 

Poza wymienionymi w poprzednich akapitach żelaznymi zasadami pozostałe kroki ograniczone są jedynie twoją wyobraźnią i zmysłem smaku. Na twojej liście dodatków mogą się znaleźć takie składniki, jak np.: pieprz, czosnek, ziele angielskie, cząber, pieprz, cebula, majeranek czy papryka (nawet ta ostra, jeżeli lubisz pikantne potrawy). Teoretycznie możesz wrzucić tyle ziół i przypraw oraz innych aromatów, ile chcesz. Pamiętaj jednak, że przesada w każdą stronę może zepsuć smak kiełbasy. Nie obejdzie się bez soli. Specjaliści rekomendują peklosól w proporcji 20 g na 1 kg mięsa. 

Może to być również sól koszerna pozbawiona dodatków, takich jak środki przeciwzbrylające, które mogą zepsuć smak kiełbasy. 

Osłonki 

Nie obejdzie się bez osłonek, za które doskonale posłużą wyszorowane, solone jelita wieprzowe (dostępne u większości rzeźników). Używaj wyłącznie naturalnych osłonek. Unikaj produktów kolagenowych, które zwykle są niejadalne (bywają naprawdę paskudne). 

Niektórzy specjaliści rekomendują również jelita baranie, które łatwo nakłada się na nadziewarkę. 

Gorszym pomysłem jest sięganie po osłonki wołowe – stosowane głównie przy produkcji salami oraz w przepisach dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą jeść wieprzowiny. 

Słowo klucz: równowaga 

Specjaliści od wyrobu domowych kiełbas podkreślają, że podstawą sukcesu w ich fachu jest umiejętność zachowania równowagi. Poszczególne składniki powinny współgrać ze sobą w pełnej harmonii, a nie dominować nad sobą. Należy zatem wiedzieć, jaki powinien być stosunek mięsa do tłuszczu (ideał to 80 proc. mięsa i 20 proc. tłuszczu). Jest to absolutna podstawa, która – podobnie jak poznanie chwytów gitarowych przed wymyślaniem smakowitych solówek – pozwoli ci tworzyć własne smaki i doskonalić się w tej kulinarnej sztuce.

Szybki przepis na kiełbasę swojską 

Jeżeli przestudiowałeś solidnie wszystkie dotychczasowe akapity, możesz uważać się za gotowego do przyrządzenia swojej pierwszej swojskiej kiełbasy. Mamy dla ciebie krótki tutorial, który może być dobrym wstępem do nowej kulinarnej przygody. 

  • Pokrój mięso i słoninę na kawałki, które zmieszczą się w maszynce. 
  • Dodaj odpowiednią ilość soli, zmieszaj ją z mięsem i słoniną, a następnie wstaw całość na noc do lodówki. 
  • Przepuść przygotowane produkty przez maszynkę do mięsa. 
  • Dodaj przyprawy wedle uznania. 
  • Do solidnie schłodzonego mięsa dodaj wodę (lub inny płyn), przyprawy, których nie zamierzałeś mielić, i mieszaj przez kilka minut. 
  • Gotową mieszankę przepuść przez nakładkę z nałożoną osłonką, by uformować długi „zwój”. 
  • Podziel kiełbasę na ogniwa i zwiąż je. 
  • Gotowy produkt powieś na jakiś czas, by utrwalił swą formę. 
  • Wędź, gotuj, smaż, przypiekaj i jedz. 

Smacznego! 

Materiał partnera.