Kiedy wybieramy produkt, najlepiej jest upewnić się, że będzie on wart swojej ceny. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się różnym czajnikom elektrycznym, żebyś mógł wybrać taki, który będzie dla Ciebie najlepszy. Jak wybrać czajnik elektryczny?

Czy warto zwracać uwagę na to rozmiar czajnika?

Czajnik jest jednym z najbardziej podstawowych wyposażeń domu, przez co mało kto zwraca na niego uwagę. Jednak ważne jest, żeby uwzględnić takie parametry jak np. jego rozmiar. Jeśli mieszkamy sami, to nie mam potrzeby kupować czajnika elektrycznego, który będzie duży.

Jeśli rozmiary czajnika będą za duże, to nigdy go w pełni nie wykorzystamy, a będzie on pobierał więcej energii. Dlatego jeśli żyjemy sami, to lepiej swoją rolę spełni czajnik elektryczny bosch, który będzie mieścił ok. 1 litr wody. Większy czajnik jest po prostu nieekonomiczny dla jednej osoby, więc lepiej go nie kupować. Lepiej kupić mały dobry czajnik elektryczny.

Czajnik elektryczny – jaka moc?

O dziwo tak, zwłaszcza kiedy chcemy być ekologiczni. Kupowanie czajnika, który ma większa moc, wcale nie oznacza, że będzie on szybciej gotował wodę. Dlatego warto kupować czajniki 2200 W, ponieważ będziemy marnowali mniej energii, niż jak będziemy używać takiego o mocy 3100 W. Moc nie jest ważna, jeśli kupujesz mały czajnik. W wypadku, gdy nie będziesz gotować dużej ilości wody, to nie potrzebujesz mocnego czajnika. 

Jak wybrać czajnik elektryczny?
Jak wybrać czajnik elektryczny?

Grzałka w czajniku elektrycznym

Mało kto w ogóle zwraca uwagę na to, jaką grzałkę posiada w czajniku. Zazwyczaj czajniki posiadają grzałkę spiralną lub płytową. W zależności od tego, którą wybierzesz, będziesz musiał liczyć się z innymi problemami. 

W wypadku grzałki płytowej możesz liczyć na jej możliwość łatwego odkamieniania i ogólnego czyszczenia. Jest to zwłaszcza wskazane w domach, gdzie woda jest ciężka. Czyszczenie takiej grzałki przy użyciu środków czyszczących zajmie Ci kilka minut, a grzałka będzie wyglądać jak nowa. Grzałkę płytową posiada czajnik elektryczny philips. Jak możemy zobaczyć, spód jest płaski, dzięki czemu łatwo możemy go wyczyścić.

Grzałka spiralna była popularna kiedyś, teraz mało kto z nich korzysta ze względu na grzałki płytowe. Posiadają sporo wad i sprawiają masę problemów. Czyszczenie grzałki spiralnej jest bardzo uciążliwe, przez co ludzie raczej nie są chętni jej czyścić. Jak możemy sobie wyobrazić, grzałka, na której osiadł się kamień, nie wpływa pozytywnie na jakość zagotowanej wody. Co warto jeszcze zaznaczyć, taka grzałka wymaga od nas gotowania sporej ilości wody w czajniku (ok. 0,4 litra), co nie każdemu jest na rękę i jest po prostu marnowaniem energii. 

Czajnik elektryczny – z jakiego materiały powinien być wykonany

W zależności od naszych potrzeb czajnik może być wykonany z różnych materiałów. Jeśli zależy nam na wodzie wysokiej jakości, to warto kupić np. elektryczny czajnik russell hobbs, który będzie wykonany ze szkła. Natomiast w wypadku, kiedy liczy się dla nas precyzja, warto rozważyć czajnik wykonany z materiałów sztucznych z miernikami. Przy wyborze tego, z jakiego materiału będzie czajnik, warto brać pod uwagę jego otoczenie.

Jeśli posiadamy małe dzieci, to metalowy i szklany czajnik elektryczny nie będzie najlepszym wyborem, bo mogą się łatwo poparzyć albo go zniszczyć. Zaletą materiałów sztucznych jest to, że są one wytrzymałe i nie nagrzewają się tak łatwo, więc warto brać je pod uwagę.

Podsumowanie

Przy wyborze czajnika elektrycznego musimy patrzeć na wiele jego cech, jeśli nie chcemy potem żałować. Branie pod uwagę czynników zewnętrznych jak ciężkość wody i otoczenie warto uwzględniać, jeśli zastanawiamy się, jak wybrać czajnik?