Hotdogi to popularne danie fast food, które zdobyło serca wielu ludzi na całym świecie. Składają się one z parzonej kiełbaski umieszczonej w miękkiej bułce, a następnie udekorowanej różnego rodzaju dodatkami. Jeśli szukasz inspiracji na pyszne hotdogi, oto cztery pomysły, które z pewnością zaspokoją Twoje podniebienie.
Oryginalne hotdogi to doskonała okazja do wyrażenia swojej kreatywności kulinarniej. Nie krępuj się eksperymentować z różnymi składnikami i zestawieniami smaków, tworząc dania, które będą dostarczać nie tylko przyjemności podczas jedzenia, ale także radość ze smakowych odkryć.
Historia hotdogów
Hotdogi, te znane i lubiane uliczne przysmaki, stały się ikoną kulinarnego krajobrazu. Rozpoznawalne na całym świecie, hotdogi przeszły niezwykłą ewolucję, prowadząc od swoich skromnych początków do śmiałych i oryginalnych połączeń smaków.
Obejrzyj nasze filmy:
Historia hotdogów sięga XIX wieku, a ich początki wiążą się z miastem Nowy Jork. Przyjmuje się, że pierwsze hotdogi były serwowane na ulicach, kiedy to sprzedawcy podawali kiełbaski w ciepłych bułkach, zainspirowani węgierskimi „frankfurterkami”. Pierwotnie nazywane „dachshund sausages” ze względu na podobieństwo do rasy jamnika, te proste przekąski szybko zdobyły popularność.
Kreatywność i oryginalność
W miarę jak społeczeństwa ewoluowały, tak też rozwijały się hotdogi. W ciągu kolejnych dziesięcioleci, różnorodność dodatków i regionalne inspiracje przyczyniły się do powstania niezliczonych wariantów tego dania. Odkrywając Amerykę, hotdogi zyskały nowe smaki i unikalne style w różnych częściach kraju. Chi-town dog z pomidorowym sosem i korniszonami w Chicago czy Coney Island dog z cebulowym sosem w Nowym Jorku to tylko niektóre przykłady.
Lata 90. i 2000. przyniosły nowe podejście do hotdogów, wprowadzając kreatywne i niekonwencjonalne połączenia smaków. Od hotdogów inspirowanych kuchnią meksykańską, poprzez wersje z owocami, aż po hotdogi wegetariańskie – możliwości stały się niemalże nieograniczone. Awangardowe restauracje i food trucki zaczęły eksperymentować z składnikami, tworząc unikalne smakowe doznania.
Oryginalność w kuchni: Współczesne hotdogi to nie tylko połączenie kiełbaski i bułki, to sztuka kulinarna, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Hotdogi gourmetowe z wykwintnymi składnikami, jak wędzony łosoś czy kremowy ser kozí, stają się powszechne w menu restauracji na całym świecie. Możliwość personalizacji pozwala tworzyć danie idealne dla konkretnych upodobań smakowych.
Hotdogi – 4 oryginalne pomysły
W swoim przepisie wykorzystam bezglutenowe bułki do hotdogów Incola. Dlaczego? Aby dać możliwość osobom cierpiącym na celiakią również przygotować to danie. Do końca sierpnia bułki hotdog Incola dostępne są w Żabce, więc są na wyciągnięcie ręki.
Domowy hotdog z surówką z kapusty
Składniki (na 2-3 porcje)
- 1/4 główki kapusty białej
- 1 marchewka
- 1 jabłko
- 1-2 łyżki majonezu
- sól
- pieprz
- bułki do hotdogów Incola
- parówki
Domowy hotdog z surówką z kapusty – przepis
Kapustę białą drobno siekamy i przekładamy do miski. Na tarce na dużych oczkach ścieramy marchewkę i obrane jabłko. Dodajemy najpierw jedną łyżkę majonezu i mieszamy. Jeśli będzie go za mało to dodajemy kolejną. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i mieszamy.
Parówki zagrzewamy w wodzie. Bułki kroimy wzdłuż, wkładamy do środka parówkę i następnie do piekarnika na 4-5 minut. Pieczemy je w temperaturze 180 st. C w opcji góra – dół. Po wyjęciu na wierzch kładziemy odrobinę surówki z kapusty i podajemy. Całość możemy polać odrobiną ketchupu.
To jeden z moich ulubionych hotdogów, taki w wersji domowej.
Hotdog austriacki
Składniki
- bułki do hotdogów Incola
- białe kiełbaski
- 1 czerwona cebula
- 2 łyżki octu winnego albo jabłkowego
- 4 łyżki cukru
- szczypta soli
- musztarda
- ogórek konserwowy
- kiszone buraki
Hotdog austriacki – przepis
To będzie hotdog z konfiturą z czerwonej cebuli. Wiec przygotowanie zaczynamy właśnie od konfitury. Cebulę obieramy i kroimy w drobne piórka, następnie przekładamy ją na patelnię, dodajemy szczyptę soli, cukier i ocet. Całość na wolnym ogniu dusimy przez 15-20 minuty co jakiś czas mieszając. Cebula powinna być słodka.
Kiełbaski podgrzewamy w wodzie, następnie wkładamy do bułki przekrojonej wzdłuż i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. na 4-5 minuty.
Po wyjęciu na wierzchu układamy konfiturę z cebuli, kładziemy plasterki ogórka oraz pokrojonego buraka kiszonego. Całość polewamy musztardą.
Hotdog śródziemnomorski
Składniki
- bułki do hotdogów Incola
- parówki
- 1 awokado
- kilka czarnych oliwek
- kilka suszonych pomidorów
- plasterki szynki parmeńskiej
Hotdog śródziemnomorski przepis
Parówki podgrzewamy w wodzie. W tym czasie awokado obieramy ze skórki i kroimy w plasterki, pomidory suszone kroimy w mniejsze kawałki, a oliwki kroimy w plasterki, albo po prostu na połówki.
Bułkę kroimy na pół wzdłuż i do środka wkładamy parówkę zawiniętą w szynkę parmeńską. Bułki z parówką wkładamy do nagrzanego do 180 st. C. piekarnika i zapiekamy przez 4-5 minut. Po tym czasie wyjmujemy je z piekarnika i do środka hotdoga wkładamy pokrojone awokado, oliwki i suszone pomidory.
Czosndog
Składniki
- 1-2 łyżki masła
- 1 ząbek czosnku
- bułki do hotdogów Incola
- ogórki konserwowe
- pomidor
- majonez
- plasterki sera żółtego
Czosndog przepis
Czosnek obieramy z łupiny, przeciskamy przez praskę i mieszamy z masłem. Tak przygotowane masło czosnkowe zostawamy na 10-15 minut. Parówki podgrzewamy w gorącej wodzie. Pamiętajcie parówek nie należy gotować, a jedynie podgrzać. Bułkę przecinamy na pół wzdłuż, środek smarujemy odrobiną masła czosnkowego i wkładamy parówkę zawiniętą w żółty ser. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. na około 4-5 minut. W tym czasie ser powinien się roztopić.
W tym czasie kroimy pomidora i ogórka w plasterki. Układamy je na wyjętym z piekarnika hotdogu i całość polewamy majonezem. Możecie pokusić się również na przykład o przygotowanie sosu czosnkowego i właśnie nim polać czosndoga.
Smacznego!