Zdrowe odżywianie jest kwestią, która interesuje coraz więcej osób. To, co i ile jemy wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób przygotowujemy posiłki. Potrawy smażone i tłuste są często niewskazane w diecie. Można czuć się po nich ciężko i żałować chwilowej przyjemności z ich smakowania. Czy są zatem sposoby na to, by jedzenie było zarówno smaczne, jak i możliwie najzdrowsze? Jednym z nich jest niewątpliwie gotowanie na parze!

Jakie są korzyści z gotowania na parze?

Przygotowane na parze posiłki są przede wszystkim smaczne i zdrowe. Jednak gotowanie na parze niesie za sobą jeszcze więcej korzyści. Jakich? Oto kilka z nich:

  1. Gotowane na parze posiłki, w których nie brakuje warzyw, są źródłem witamin i minerałów, wpływających na Twoje zdrowie i samopoczucie.
  2. Taka metoda pozwala na przygotowanie beztłuszczowych posiłków, co sprawia, że potrawy są lżejsze i mają niższą zawartość kalorii. To szczególnie ważne dla osób, które je liczą.
  3. Mówi się, że para przyspiesza proces przygotowywania potraw. Stąd też przygotowując posiłki na parze, możesz zaoszczędzić sporo czasu.
  4. Gotując na parze, łatwo utrzymać naturalny smak i konsystencję składników. Nie musisz się obawiać, że coś przypalisz, albo rozgotujesz.
  5. Naczynie do gotowania na parze można w szybkim tempie doprowadzić do czystości, czego nie można powiedzieć np. o usuwaniu resztek jedzenia z patelni.
  6. Metoda przyrządzania posiłków na parze wcale nie oznacza monotonii w jadłospisie. W ten sposób możesz przygotować warzywa (np. kalafior, brokuł, marchewkę czy ziemniaki), ryby, mięso (choćby pierś z indyka), a nawet pierogi.

Jakie urządzenie do gotowania na parze wybrać?

Potrawy na parze możesz przygotować, korzystając z różnych urządzeń, takich jak np.: parowary elektryczne, kociołki parowe czy bambusowe kosze parowe. W przygotowaniu tego typu dań możesz też korzystać ze specjalnych sitek i form do gotowania na parze. Świetną alternatywą będzie piekarnik parowy, który umożliwia zarówno zwykłe pieczenie, jak i gotowanie oraz pieczenie na parze.

Wśród tego typu urządzeń można spotkać modele, w których znajduje się pojemnik na wodę, a para jest równolegle rozprowadzana po komorze, jak też te wyposażone w generator pary, który umożliwia wtłoczenie jej do wnętrza urządzenia.

Jeśli zastanawiasz się, jaki piekarnik parowy wybrać, to może warto postawić na model, którym możesz sterować zdalnie np. smartfonem, na którym zainstalujesz dedykowaną ku temu aplikację? Zdalne włączanie i wyłączanie piekarnika czy kontrolowanie temperatury i czasu pieczenia jest świetną opcją, np. kiedy musisz wyjść na chwilę z domu i nie chcesz przerywać procesu pieczenia. Jak widzisz, gotowanie na parze wcale nie jest nudne i może też być bardzo wygodne.

Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.