5 błędów, które niszczą Twoją zmywarkę
Poradniki

5 błędów, które niszczą Twoją zmywarkę

Zmywarki bardzo szybko zyskały na swojej popularności. Obecnie są jednym z tych elementów w kuchni, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Jest to nieoceniana pomoc w codziennych obowiązkach domowych. 

Jednak nie każdy pamięta, aby o zmywarkę dbać i regularnie czyścić – wówczas posłuży nam znacznie dłużej, a myte w niej naczynia będą lśnić czystością.

Czy spotkaliście się z niedomytymi naczyniami po wyjęciu ze zmywarki, lub zaciekami na talerzach, szklankach, czy kieliszkach? Często też zdarza się brzydki zapach wydobywający się z urządzenia. To wszystko brzmi jak najgorszy koszmar, z którym musimy się zmierzyć każdego dnia. W dużej mierze to nie jest wina naszej zmywarki, a nas samych – lenistwa, zaniedbania. Warto wiedzieć, jak zadbać o zmywarkę, jakich błędów nie popełniać oraz jakich środków do jej pielęgnacji użyć.

5 błędów, które niszczą zmywarkę

Błąd numer 1 – nie usuwanie resztek jedzenia

Usuwamy resztki jedzenia
Usuwamy resztki jedzenia

Przed włożeniem naczyń do zmywarki, warto usunąć z talerzy resztki jedzenia, bowiem zbyt duże elementy mogą powodować zapchanie się filtrów, dostać się do dysz i otworów myjących, albo osadzać się na naczyniach już umytych. Nie wszystkie środki chemiczne radzą sobie również z zaschniętym i przypalonym jedzeniem. Jeśli zatem, nie włączacie od razu programu mycia, bo Wasza zmywarka nie jest pełna, to włączcie szybki program płukania, który namoczy i spłucze brud z talerzy.

Błąd numer 2 – złe układanie naczyń

Właściwie układaj naczynia
Właściwie układaj naczynia

Żle ułożone naczynia w zmywarce, mogą być przyczyną ich niedomywania, albo pozostawania zacieków po umyciu. Nie wolno przesadzać z ilością naczyń w zmywarce. W przeładowanej zmywarce jedne naczynia mogą zasłaniać i stykać się z innymi, co spowoduje ich niedomycie. Najbardziej zabrudzone talerze i garnki należy układać na dolnej półce, to właśnie tam strumień wody jest najsilniejszy.

Błąd numer 3 – niestosowanie środka nabłyszczającego

Stosuj nabłyszczacz i sól
Stosuj nabłyszczacz i sól

Jeśli spotkaliście się z zaciekami na naczyniach, najcześciej na kieliszkach i szklankach, to jest to spowodowane brakiem płynu nabłyszczającego. Podczas mycia w zmywarce krążą niewielkie drobinki jedzenia, które osadzają się na talerzach, co prowadzi do późniejszego powstawania zacieków. Używanie płynu nabłyszczającego przez zmywarkę podczas płukania tworzy na talerzach warstwę ochronną. To ona zabezpiecza naczynia przed osadzaniem się resztek i powstawaniem plam. 

Niestety ilość środka nabłyszczającego w popularnych kostkach „3 w 1” jest zbyt mała. Warto zatem, mimo wszystko, używać dobrych środków nabłyszczających.

Błąd numer 4 – niestosowanie soli zmiękczającej

W Polsce bardzo często z kranów leci twarda woda. Najłatwiej to ocenić zaglądając do naszego czajnika, czy jest pokryty białym nalotem. Aby zapobiec jego osadzania się w samej zmywarce i talerzach warto w zmywarce stosować sól zmiękczającą. Podobnie jak w przypadku środków nabłyszczających zawartość soli w kostkach „3 in 1” może nie być wystarczająca. Warto wybrać sól, jednego z wiodących producentów -> https://allegro.pl/kategoria/srodki-do-zmywania-sole-do-zmywarki-260246

Błąd numer 5 – zapominamy o filtrze, uszczelkach

Filtr w naszej zmywarce to jeden z najważniejszych elementów. Chroni on przed tym, aby resztki jedzenia nie dostawały się do rur odpływowych powodując z czasem ich zatkanie. Filtr możemy łatwo wyjąć i wyczyścić samodzielnie pod bieżącą wodą. Powinniśmy go regularnie czyścić raz na 2-3 miesiące w zależności od tego, jak często używamy zmywarki. 

Nie wolno zapominać również o wyczyszczeniu uszczelek, pod którymi mogą znajdować się resztki jedzenia albo osad po brudnej wodzie.

Aby dopełnić całości i aby nasza zmywarka była zadbana w 100%, warto stosować środki zapachowe, tzn. popularne zawieszki do zmywarki. Ich zadaniam jest przede wszystkim neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo, dzięki ich zastosowaniu, po otwarciu urządzenia będzie wydzielał się świeży i przyjemny aromat. Wybór zapachu, to oczywiście kwestia indywidualna, ale pamiętajmy, aby były one marek specjalizujących się w środkach przeznaczonych do zmywarek – wówczas mamy pewność, że produkt ten jest bezpieczny dla naszego urządzenia, wiele zapachów znajdziemy tutaj -> https://allegro.pl/kategoria/srodki-do-zmywania-zapachy-do-zmywarki-260249

Podsumowanie

Jak widzisz, dbanie o czystość i pielęgnację zmywarki, wcale nie jest takim trudnym i czasochłonnym zadaniem. Najważniejsze jest to, aby dbać o nią regularnie. Będziemy mieli wtedy pewność, że zmywarka będzie czysta, pachnąca, a nasze talerze zawsze czyste i lśniące połyskiem.

 

Materiał przygotowany wraz z Partnerem.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rafał
31 maja 2022 23:40

Co za bzdura z nr 3. To jak brak płynu nabłyszczającego wpływa na niszczenie zmywarki, skoro autor pisze o samych naczyniach. W ogóle nie ma temat :D