Wybierz odpowiednią lodówkę na napoje i przygotuj swój lokal na lato
Sprzęt agd

Wybierz odpowiednią lodówkę na napoje i przygotuj swój lokal na lato

W lokalach gastronomicznych musimy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania produktów żywnościowych. Lodówka na napoje jest jednym z obowiązkowych urządzeń w restauracjach, barach, kawiarniach, dyskotekach oraz sklepach spożywczych. Dzięki temu urządzeniu zapewnimy świeżość i lepszy smak napojów, które chcemy oferować naszym klientom. Poznajmy wszystkie zalety lodówek na napoje oraz ich rodzaje, żeby móc wybrać najlepszy model dla swojego lokalu.

Dlaczego warto mieć lodówkę na napoje?

Niektóre napoje butelkowane (takie jak świeże soki, wina lub piwa niepasteryzowane) muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych, aby nie ulec zepsuciu. Większość trunków również powinna znajdować się w temperaturze w granicach 10 – 15 stopni C, wtedy mamy pewność, że zachowają swoje walory smakowe na dłużej. Z tego powodu specjalna lodówka na napoje jest obowiązkowym elementem wyposażenia w lokalach gastronomicznych i sklepach.

Warto spojrzeć na urządzenia chłodzące w szerszej perspektywie – nie tylko zapewniają idealne warunki przechowywania dla napojów, ale także przyciągają wzrok klientów. Większość lodówek na napoje wygląda bardzo estetycznie, często posiada podświetlenie ledowe, które zapewnia lepszą ekspozycję butelek. Odpowiednie oświetlenie trunków ma szczególnie duże znaczenie w miejscach z ograniczonym dostępem do światła – np. barach, pubach, dyskotekach. Właściwa prezentacja napojów sprawia, że klienci z łatwością mogą zobaczyć ofertę lokalu i wybrać to, na co najbardziej mają ochotę.

Trudno sobie wyobrazić sprawnie działający lokal bez witryny chłodniczej na napoje w sezonie letnim. Większość klientów woli w gorące dni pić schłodzone płyny (trudno znaleźć amatorów ciepłego piwa), dlatego w trosce o renomę i naszych gości, warto wyposażyć lokal w odpowiednie urządzenia chłodzące

Rodzaje lodówek na napoje

Chłodziarki na napoje różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością i gabarytami. Szeroki wybór tych urządzeń umożliwia idealne dopasowanie konkretnego modelu do potrzeb i możliwości danego lokalu gastronomicznego lub sklepu. Wśród dostępnych w sprzedaży chłodziarek na napoje możemy wyróżnić:

  • szafy chłodnicze (bez przeszklonych drzwi),
  • witryny chłodnicze i szafy chłodnicze przeszklone,
  • lodówki na napoje (zwykle przeszklone, ale są też dostępne modele z drzwiami chroniącymi trunki przed działaniem światła).

Urządzenia, które mają przeźroczyste drzwi, zapewniają lepszą ekspozycję napojów, zwykle są umieszczane w miejscach dostępnych dla klientów – tak, aby mogli łatwo wskazać lub sięgnąć po wybrany produkt. Trzeba jednak pamiętać, że butelki wystawione na działanie światła możemy krócej przechowywać, niż te trzymane w zaciemnieniu. Rolę piwniczki na wina, szampany lub piwa pełni szafa chłodnicza bez przeszklenia. Panujące w niej warunki sprawiają, że trunki mogą bezpiecznie dojrzewać w niej nawet przez kilka lat. Takie urządzenia chłodnicze zwykle znajdują się na zapleczu lokalu.

Jak wybrać lodówkę na napoje dla naszego lokalu gastronomicznego?

Wybierając lodówkę do przechowywania napojów, należy zastanowić się, jakiej musi być wielkości – ile butelek będziemy w nim przechowywać, jak duże jest zapotrzebowanie na schłodzone napoje w naszym lokalu? Do wyboru mamy lodówki i szafy chłodnicze wolnostojące lub podblatowe. Pierwsze z nich umożliwiają swobodny dostęp do napojów, można je także dowolnie przestawiać. Z kolei lodówki pod zabudowę są dobrym rozwiązaniem, gdy mamy ograniczoną przestrzeń lokalową.

W sprzedaży możemy znaleźć małe lodówki (np. 16 l na 8 butelek wina lub 23 l na 8 butelek), średnie (np. 33 l na 12 butelek) lub duże (60 – 122 l). Jeżeli prowadzimy dużą restaurację, to możemy zdecydować się na bardzo duże urządzenia o pojemności nawet do 150 l. Z kolei w pokojach hotelowych najczęściej umieszcza się mini lodówki (o pojemności 4 – 10 l).

Wybierając lodówkę barową, musimy zwrócić uwagę na rodzaje półek. Piwa i większość napojów niealkoholowych stawia się pionowa w chłodziarce, ale wina powinny znajdować się w pozycji horyzontalnej. Dzięki temu korek butelki ma stały kontakt z trunkiem, nie wysycha i chroni zawartość butelki przed rozszczelnieniem. Chłodziarka do wina powinna być wyposażona w specjalne półki przeznaczone do trzymania tego rodzaju alkoholu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem lodówki na napoje dla naszego lokalu? Większość dobrej jakości chłodziarek jest wyposażona w termostat, który pozwala precyzyjnie regulować temperaturę. Warto też sprawdzić dodatkowe funkcje urządzeń chłodniczych, takie jak:

  • oświetlenie LED lub LCD,
  • przeszklone drzwi,
  • wentylator – w dużych chłodziarkach można stworzyć odrębne strefy chłodnicze, umożliwiające przechowywanie w jednym urządzeniu trunków o różnych wymaganiach temperaturowych,
  • zamek lub blokada drzwi.

Należy uwzględnić także klasę energetyczną lodówek na napoje – im wyższa, tym mniej energii elektrycznej pochłania. Takie urządzenia są zwykle droższe, ale koszt ten wyrównuje się wraz z kolejnymi latami eksploatacji.

Wybierz odpowiednią lodówkę na napoje i przygotuj swój lokal na lato
Wybierz odpowiednią lodówkę na napoje i przygotuj swój lokal na lato
Materiał partnera.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze