Tradycyjne polskie ciasta
Desery

Tradycyjne polskie ciasta

Każdy kraj ma swoje regionalne dania i potrawy, którymi się szczyci. Warto się z nimi zapoznać w trakcie pobytu tam. Nie inaczej ma się rzecz w naszej ojczyźnie, w której wyjątkowo ważną rolę pełnią tradycyjne polskie ciasta. Jak przedstawia się historia tych słodkich wypieków?

Jak wyglądały desery staropolskie?

Zastanowić się można, jak wyglądają korzenie polskich ciast. W dawnych czasach desery zupełnie nie przypominały tych, z jakimi obecnie spotykamy się na stołach czy w cukierniach. Ich funkcję spełniały owoce lub młode warzywa. Sarmaci z kolei lubili przyprawiać nawet słodkie dania ostrymi, korzennymi przyprawami. Dopiero pojawienie się cukru zrewolucjonizowało polskie ciasto. Mimo to wciąż słodycze w swojej współczesnej formie nie były tak popularne. Zachowało się jednak sporo przepisów na wypieki takie jak pączki, pierniki czy biszkopty

Ewolucja polskich ciast

Sporą zmianę w deserach zafundował też Polakom okres PRL-u, kiedy to brakowało składników do wypieków. W tym czasie posiłki przygotowywano z tego, co akurat udało się zdobyć. Popularne polskie ciasta tych lat to między innymi domowa karpatka, drożdżowiec czy torcik wedlowski. Znane wówczas były także takie polskie cukierki jak krówki, które z łatwością przyrządza się w domu. Chętnie jedzono także irysy, produkowane już w czasach dwudziestolecia międzywojennego. 

Ulubione współczesne polskie ciasta 

Dziś najpopularniejszymi polskimi ciastami z pewnością są serniki, szarlotki i ciasta drożdżowe. Tworzy się je z prostych składników, które zawsze są dostępne pod ręką – z drożdży, owoców, cukru, sera i mąki. Na rynku są dostępne też ciasta gotowe. Oprócz swoich tradycyjnych form doczekały się one również zmodernizowania przepisów. W czasie świąt podaje się także na stół wypieki takie jak piernik i makowiec. Wśród polskich cukierków aktualnie wciąż popularne są między innymi:

  • Delicje, 
  • Michałki,
  • Kasztanki,
  • Malaga. 

Jak widać, w Polsce wciąż można spróbować wielu słodkości, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli zaś żyjesz z dala od swojej ojczyzny i chcesz przypomnieć sobie tradycyjne smaki, to konieczne zapoznaj się z ofertą jaką ma na przykład polski sklep online w Niemczech – odpolaka.com.

Tradycyjne polskie ciasta
Tradycyjne polskie ciasta
Materiał partnera.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze