Pieczony łosoś

Łosoś uchodzi za jedną z najsmaczniejszych ryb. Jest delikatny, a do tego jego obróbka termiczna trwa bardzo krótko. To również ryba, którą można jeść na surowo, bez ryzyka zatrucia pokarmowego. Mimo wielu opcji podania, zdecydowanie najsmaczniejszy jest łosoś z piekarnika. Taki grillowany łosoś wręcz rozpływa się w ustach. Jego przygotowanie jest bardzo proste i szybkie.

Pieczony łosoś sam w sobie jest przepyszny, ale świetnie komponuje się z dodatkami skrobiowymi i różnymi warzywami.

Pieczony łosoś przepisy

Niektóre dodatki można włożyć do piekarnika razem z łososiem, dzięki czemu zyskają wspaniały smak i będą dużo zdrowsze niż, na przykład, smażone. Łosoś pieczony w piekarniku ma niewiele kalorii. W tej wersji nie potrzebuje tłuszczu niezbędnego do procesu smażenia, choć można dołożyć do smaku odrobinę masła. Dzięki takiej obróbce termicznej jest potrawą idealną dla osoby na diecie, lub po prostu dbającej o linię.

Pieczony łosoś zasmakuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jest to również potrawa na tyle wykwintna, że można bez wahania podać ją nawet najznamienitszym gościom. Grillowany łosoś to idealny pomysł na lunch, obiad i kolację. Zapoznaj się z hasłem pieczony łosoś przepisy i wypróbuj proste receptury na przepyszną rybę.