Pesto to pyszny aromatyczny sos przygotowany z bazylii. Jest to sos wywodzący się z Włoch, to właśnie oni wymyślili ten dodatek do makaronów i pieczonego pieczywa. Pesto z bazylii ma ba piękny zielony kolor i nieziemski aromat rozchodzący się po całym pomieszczeniu, w którym jest ono przygotowywane.

Pesto bazyliowe były zwykle szykowane w moździerzu, jednak w dzisiejszych czasach przygotowujemy je zazwyczaj z wykorzystaniem blendera. Sos pesto jest tak samo smaczny, jak przygotowany klasycznie.

Pesto z bazylii

Zielone pesto przygotowujemy zazwyczaj z listków bazylii, orzeszków piniowych, oliwy, czosnku oraz pysznego parmezanu. Niektóre z tych składników można wymienić i przygotować inne wersje pesto, chociażby pesto z pietruszki. Klasyczny przepis na pesto zaleca używanie orzeszków piniowych, jeśli ich nie macie możecie wykorzystać orzeszki ziemne. Jednak bardzo ważne jest aby były niesolone.

Jak przechowywać pesto?

Przygotowując pesto bazyliowe przepis bardzo często robimy go więcej, dlatego trzeba wiedzieć jak je przechowywać, aby można było z niego później skorzystać. Tak pysznego pesto z bazylią szkoda wyrzucać, dlatego sposobów przechowywania pesto jest wiele.