A jakie jedzenie na Sylwestra jest najlepsze? No cóż, co rodzina to zwyczaj, co kraj to obyczaj, jak mówi znane przysłowie… Czasami to proste dania, czasem gotowe produkty ze sklepu, a niekiedy tak skomplikowane menu, że lepiej zamówić catering na imprezę. 

Gdyby ktoś zobaczył na imprezowym stole makaron gryczany, sporą miskę wypestkowanych winogron z puszki, owoce morza, zupę z soczewicy, kilka dań z wieprzowiny i 12 całych okrągłych owoców, starannie ułożonych wzdłuż stołu, pomyślałby z pewnością, że taka biesiada to trochę dziwny sen. Podobnie, jak czekoladowe ciasto, niczym niezaskakujące do czasu… podzielenia go na porcje i uszczęśliwienia jednego z gości ukrytą gdzieś wewnątrz niego monetą, która odnajduje się dopiero w czyichś zębach. Chwila niedogodności w trakcie jedzenia, ale za to, jakie profity! Szczęście przez cały rok gwarantowane! Taki scenariusz byłby realny, choć pewnie mało prawdopodobny, wśród świętującej wspólnie grupy cudzoziemców hołdujących swoim narodowym, sylwestrowym tradycjom kulinarnym i nie tylko. Japończyk przyszedł bawić się ze wszystkimi, aby pożegnać kłopoty minionego roku. Chcąc zapewnić sobie długie życie, sięgnie po makaron gryczany. Jeżeli w tym gronie znajdzie się Hiszpan, zapewne wygoni wszystkich biesiadników gdzieś, gdzie można słyszeć bicie zegara (na przykład na główny rynek miejski). Tam, ściskając w ręku miskę winogron, będzie je kolejno połykał wraz z wybijanymi godzinami. Oby przyniosło mu to szczęście! Trudno byłoby przegapić też obecność Włocha na takiej imprezie – nawet, jeżeli będzie to osoba skryta i małomówna, sięgając o północy po zupę z soczewicy, zdradzi swoją narodowość. Grek z zapałem będzie szukać monety ukrytej w cieście, a Filipińczyk zerkać na owoce ułożone na stole, upewniając się czy rzeczywiście jest ich dwanaście, bo przecież wszystkie miesiące nadchodzącego roku powinny przynieść radość.

Tradycje, choć piękne, coraz częściej traktowane są z przymrużeniem oka, chociaż… kto wie? Może w głębi duszy, połykając winogrona wraz z biciem zegara, warto wierzyć, że życzenie ma wielką moc sprawczą? Oby! Póki co jednak… na głowie mamy przygotowanie imprezy i odpowiedniego jedzenia na Sylwestra. Można to zrobić samodzielnie albo zamówić catering…

Jakie jedzenie na Sylwestra można przygotować samodzielnie?

Szybkie do zrobienia, atrakcyjnie wyglądające i możliwe do estetycznego zjedzenia przez gości na stojąco. Wszystkie powyższe warunki spełnia większość sałatek i różnego rodzaju zakąsek.

Minipizze, minitortille i inne popularne dania fast food w wersji mini, dipy wraz z odpowiednimi warzywami lub owocami, nachosy, wszelkie tapas, tosty z dodatkami, cake pop’s, muffiny w wersji słodkiej i wytrawnej, pierogi i pierożki pieczone, smażone i gotowane… można stosunkowo szybko przygotować samodzielnie – w domu. Choć niektóre z dań mogą – na pierwszy rzut oka – wydawać się czasochłonne, w ogóle takie nie są za sprawą znakomitych pomocników kuchennych: gotowego delikatnego ciasta filo i mrożonego ciasta francuskiego. Można błyskawicznie wyczarować z nich fantastyczne przekąski, robiąc w parę chwil pieczone pierożki, lub zawijając w nie to, co akurat ma się pod ręką w lodówce: parówki, warzywa, kawałeczki ryby czy ser.

Organizujesz Sylwestra? Pamiętaj o dobrym jedzeniu!

 

A może catering na imprezę sylwestrową?

Dlaczego nie? Badania pokazują, że nadal zdecydowana większość Polaków bawi się we własnym gronie, na tzw. domówkach, ale coraz częściej z opcją cateringu właśnie. Pomimo braku silnych tradycji kulinarnych związanych z Sylwestrem w Polsce, na naszych stołach również powinny znaleźć się atrakcyjne przekąski i smakołyki, jeżeli chcemy w pełni sił i radośnie przetrwać tę noc. Możemy – co prawda – przygotować dania wcześniej, wybierając te, które nie tracą wartości i smaku lub takie, które są łatwe do przyrządzenia w ostatniej chwili, ale… ponieważ w tym szczególnym dniu zdecydowanie stawia się na wygląd i dobrą zabawę – nie powinniśmy poświęcać zbyt wiele czasu na skomplikowane menu. Choćby z tego powodu, jeżeli tylko jest taka możliwość, warto postarać się o sprawdzony catering i skorzystać z profesjonalnej obsługi firmy zapewniającej pięknie wyglądający stół i różnorodność dań, na których przygotowanie nie zawsze starcza czasu w domu.

Wyboru firmy warto dokonać nieco wcześniej, korzystając na przykład z takich zestawień jak to https://oferia.pl/wykonawcy/rozrywka-imprezy/gastronomiczne lub po prostu prosząc znajomych o kontakt do sprawdzonej firmy cateringowej.

Po podjęciu decyzji o sposobie zaopatrzenia gości w jedzenie na Sylwestra, pozostaje pamiętać o butelkach zimnego szampana i przywołać życzenia Joey’a Adams’a.

Niech wszystkie twoje problemy trwają tak długo, jak twoje postanowienia noworoczne!

 

Artykuł sponsorowany, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.