Kebab czy falafel? Czym różnią się te fast foody?
Restauracje

Kebab czy falafel? Czym różnią się te fast foody?

Kebab i falafel to jedne z najbardziej typowych dań kuchni arabskiej. Chociaż łączy je pochodzenie oraz bogactwo smaków i aromatów, są to dwie różne potrawy. Na czym polegają główne różnice? Komu te dania najbardziej przypadną do gustu?

Kuchnia arabska jest dość specyficzna. Wyrazista w smaku i niezwykle aromatyczna, znajduje wielu zwolenników. Chociaż bazuje przede wszystkim na daniach opartych o mięso (wołowe, baranie, drobiowe, ale nigdy wieprzowe), pojawia się w niej wiele akcentów wegetariańskich.

Kebab – jedno danie w wielu odsłonach

Kebab to niezwykle popularne danie kuchni arabskiej, które zdetronizowało popularne niegdyś hamburgery czy hot-dogi. Szturmem podbiło kubki smakowe Polaków, dlatego lokale serwujące kebab w Katowicach, Wrocławiu czy Kielcach mają wielu stałych gości.

Warto jednak mieć świadomość, że kebab to ogólna nazwa potrawy, która występuje w wielu różnych odsłonach. Różnice polegają na sposobie przyrządzania składników, sposobie podawania, rodzaju zastosowanego mięsa oraz wykorzystanych dodatkach.

Jeśli chodzi o kebab serwowany w Katowicach oraz lokalach w innych miastach, najbardziej popularna jest wersja doner. W tym przypadku mięso pieczone jest na obrotowym rożnie i skrawane w cienkie plastry. Zwykle kawałki mięsa wraz z warzywami zawija się w lawasz.

Falafele – kotleciki z ciecierzycy

Falafele to specjał kuchni arabskiej w formie kotlecików z ciecierzycy. Stanowi bardzo pożywne, a zarazem niezwykle zdrowe danie – z uwagi na wysoką zawartość białka oraz cennych witamin i składników mineralnych.

Kotleciki z ciecierzycy mogą być przyrządzane na wiele sposobów. Chociaż popularne jest ich smażenie w głębokim tłuszczu, równie dobrze smakują w wersji pieczonej.

Falafele dostępne są nie tylko w menu restauracji serwujących kuchnię arabską, ale również najlepszych barach oferujących kebab w Katowicach, Opolu, Wrocławiu czy innych miastach.

Kebab a falafel – najważniejsze różnice

Kebab i falafel to zupełnie inne dania, którzy przyrządzane są z różnych składników – i na tym polega główna różnica między nimi. Ponadto kebab – zgodnie z tradycyjną recepturą kuchni arabskiej – występuje w wersji mięsnej. Natomiast falafel to danie w 100% wegetariańskie.

Pomimo tych różnic, obydwa dania są ściśle ze sobą związane. Warto mieć świadomość, że kotleciki z ciecierzycy bardzo często zastępują mięso w kebabie. Stanowią więc kluczowy składnik tego dania, serwowanego w wersji wegetariańskiej.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Falafel

Kuchnia wegetariańska jest bogata pod względem smaku. Okazuje się, że wiele mięsnych potraw można przygotować w wersji wege. Są tak samo smaczne oraz pożywne. Jednym ze smakołyków, który króluje w diecie wegetariańskiej jest falafel. Ta przekąska pochodząca z krajów arabskich zyskuje coraz większą popularność. Stosuje się ją jako zamiennik mięsa na przykład w kebabach.

Kebab z ciecierzycy

Okazuje się, że to danie można zrobić samodzielnie w domu. Choć w coraz większej ilości sklepów zainteresowani klienci mogą nabyć je już gotowe. Falafele robi się ze zmielonej ciecierzycy, choć jest znany też falafel przepis z bobem. Ciecierzyce namacza się przez noc w wodzie. Następnie odsącza się nadmiar płynu i dodaje się przyprawy. Później formuje się mase w postaci kulek lub małych placuszków i wrzuca na rozgrzany olej. Przepis na falafela jest niezwykle prosty, więc takie danie można bez problemu zrobić samodzielnie w domu.

Falafel z ciecierzycy

Oryginalnie w kuchni Bliskiego Wschodu falafel jest traktowany jako przekąska, którą można zjeść samodzielnie. Jest jeszcze inny przepis na falafele. Niektórzy robią sałatkę ze świerzych warzyw, dorzucają do niej falafele, następnie dodają ulubione sosy i zawijają wszystko w pitę, czyli swego rodzaju chlebek z Bliskiego Wschodu. Falafele z ciecierzycy to zdrowe i pożywne danie, a co ciekawe nie ma dużo kalorii.