Myśląc o sałatce, przed oczami najczęściej staje nam jarzynowa lub śledziowa. Podczas Wielkanocy czy Bożego Narodzenia to wręcz obowiązkowa pozycja w świątecznym menu. Czasami jednak nawet te uwielbiane przez nas sałatki potrafią się przejeść. Warto wtedy poszukać nowych kulinarnych inspiracji!

Co to jest sałatka?

Posiłkując się definicją ze słownika PWN, sałatka stanowi potrawę, na którą składają się: drobno pokrojone warzywa, owoce, ryby itp. Danie to zazwyczaj podawane jest na zimno, jednakże część jego składników może być uprzednio poddane obróbce termicznej (np. mięso). W sałatkach nie brakuje również przypraw, sosów czy dressingów.

Dlaczego warto jeść sałatki?

Sałatki stanowią zdrową pozycję w codziennej diecie – pod warunkiem, że ich głównym składnikiem nie będą tłuste sosy lub majonez. Lekkostrawne sałatki warzywne i owocowe charakteryzują się:

  • wysoką zawartością niezbędnych dla organizmu witamin, minerałów, błonnika i antyutleniaczy, które odpowiadają ze neutralizację wolnych rodników tlenowych;
  • niedużą kalorycznością (warunkiem jest brak lub śladowa obecność, wcześniej wspomnianych, sosów czy majonezu).

Dodatkowo należy wspomnieć, że regularne spożywane sałatek wspiera procesy metaboliczne i wpływa na poprawę zdrowia u osób zmagających się z takimi dolegliwościami jak: nadwaga, cukrzyca, zaparcia, nadciśnienie czy choroby układy krążenia. Nie zapominajmy również o jeszcze jednej ważnej kwestii – sałatki są pyszne, a mnogość przepisów sprawia, że każdy znajdzie swoją ulubioną!

Propozycje nieoczywistych sałatek, które zachwycą cię swoim smakiem

Przejdźmy do sedna naszej publikacji, czyli przepisów na nieoczywiste sałatki. Jeśli szukasz czegoś naprawdę oryginalnego, nie zawiedziesz się! Oto nasze sałatkowe propozycje:

Życzymy sałatkowej uczty z naszymi przepisami!

Materiał partnera.