Zima na dobre rozgościła się w naszym otoczeniu. Co to oznacza? Nadchodzi czas Świąt Bożego Narodzenia, a co za tym idzie – także prezentów. Najczęściej pod choinkę kupowane są kosmetyki, słodycze czy książki. Najczęściej adresatami upominków są dzieci, jednak i dorośli wręczają sobie przecież podarunki 24 grudnia. 

Z pewnością warto pomyśleć o zakupie pod choinkę bardziej praktycznych prezentów. Poniżej zaprezentujemy kilka pomysłów na drobne prezenty, które pomogą wyposażyć kuchnię obdarowanej osoby w ciekawe i potrzebne akcesoria.

Naczynia do serwowania potraw

Tradycyjne talerze czy półmiski są podstawą przy przygotowywaniu posiłków. Na prezent warto jednak wybrać coś bardziej niejednoznacznego i oryginalnego. Półmisek w formie przeciętej butelki? A może leżący kieliszek w kształcie miski? Albo porcelanowa replika kości udowej. Takie podarunki bez wątpienia pozwolą na serwowanie dań w nieoczywisty, a nierzadko nawet spektakularny sposób. To właśnie takie prezenty sprawiają, że możemy podawać dania w inny niż zazwyczaj sposób, że szukamy nowych pomysłów, przy okazji wywołując uśmiech na twarzy osoby obdarowanej.

Kuchenne akcesoria – do efektownego gotowania

Niemal w każdej kuchni możemy znaleźć wiele akcesoriów ułatwiających pracę gotującego, przedmiotów, które pomagają tworzyć specjały inne, niż na co dzień. Dobrym przykładem będą tu formy do dań głównych i deserów, wymagających schłodzenia czy zamrożenia.  Foremki w kształcie walca lub prostopadłościanu pozwolą na przygotowanie nietypowych potraw, w tym pysznych słodkości. Inne ciekawe pomysły na prezent do kuchni to szpatułki, wycinarki i pincety. Te akcesoria świetnie sprawdzą się przy przygotowywaniu potraw i ich podawaniu.

Amatorom domowych wędzonek śmiało polecić możemy specjalne naczynia służące do wędzenia niewielkich ilości mięs, wędlin lub ryb.  Specjalna pokrywa w zestawie z naturalnymi dębowymi trocinami albo wiórami dębowymi z aromatem amerykańskiej whiskey znakomicie nada się do przygotowania naprawdę wyjątkowych potraw.

Młynki do soli, pieprzu i innych przypraw

Młynki do przypraw to akcesoria przydatne dla każdego kucharza. Można śmiało powiedzieć, że kuchnia bez młynka do pieprzu czy soli jest niekompletna. Młynek do pieprzu czy soli z pewnością powinien być niezawodny i trwały. Jeśli natomiast został zaprojektowany przez artystę, a wykonany przez uznaną na rynku firmę, będzie z pewnością świetnym prezentem na mikołajki. To, jaki konkretnie młynek wybierzemy jest kwestią upodobań i naszych przyzwyczajeń. Warto wiedzieć, że używając młynków mechanicznych należy dokładnie dozować odpowiednią ilość przyprawy, natomiast modele elektryczne pozwalają na zrobienie tego bardzo szybko. Poza tym nowoczesne młynki wyposażone są w mechanizmy umożliwiające regulację grubości mielenia.

Deski do krojenia – wybierzmy drewno

Rozważając pomysły na świąteczny prezent do kuchni nie możemy pominąć deski do krojenia. Można powiedzieć, że to akcesoria kuchenne pierwszej potrzeby. Umożliwiają stworzenie bezpiecznej przestrzeni do pracy przy krojeniu i siekaniu produktów, przy tym chronimy też swoje blaty kuchenne.

Zarówno zdaniem naszych babć, jak i szefów kuchni najlepsze są drewniane deski do krojenia. A to dlatego, że noże na drewnianej powierzchni nie będą odskakiwać i ręka kucharza nie będzie narażona na zranienie czy inne niedogodności. Warto szukać desek wykonanych z dębu, orzecha włoskiego lub jesionu. Najlepiej też, żeby były skonstruowane z jednego kawałka drewna, gdyż deski z kilku połączonych części posłużą nam krócej. Dobrze byłoby też, żeby zostały one wstępnie zaimpregnowane specjalnego rodzaju olejem, przeznaczonym do kontaktu z żywnością.

Naczynia żaroodporne – elegancki prezent

Naczynia żaroodporne także należą do często spotykanych prezentów kuchennych. Dzięki swojej uniwersalności połączonej z łatwością utrzymania czystości świetnie sprawdzą się jako mikołajkowy podarek. Rozmaite kształty, wiele możliwości wykorzystania, przy tym odporność na skrajne temperatury, a także elegancki wygląd stanowią o tym, że naczynia żaroodporne powinny spotkać się z życzliwym przyjęciem przez obdarowana osobę.

Akcesoria te, wykonane z wytrzymałego i szlachetnego szkła z powodzeniem wykorzystamy zarówno w piekarniku, jak i do zamrażania potraw. Po obiedzie możemy w łatwy i bezpieczny sposób w naszym naczyniu przechowywać niedojedzone potrawy. Naczynia ze szkła żaroodpornego nie powinny sprawić problemu podczas mycia ich w zmywarkach. Z powodzeniem można także przygotowywać w nich potrawy w kuchenkach mikrofalowych. Różnorodność modeli naczyń żaroodpornych jest tak duża, że bez problemu przyrządzimy w nich pieczeń, ale również zapiekankę czy tartę, a nawet ugotujemy zupę czy przyrządzimy deser.

Prezent do kuchni pod choinkę może być wyzwaniem dla osoby kupującej. Z pewnością warto dowiedzieć się, jaki rodzaj posiłków preferują osoby, które zamierzamy obdarować. Ważnym czynnikiem mogą być tu również kwestie finansowe. Warto zastanowić się więc nie tylko nad samą atrakcyjnością prezentu, ale też nad jego kosztem, a także możliwością jego wykorzystaniem w domowej kuchni. Z pewnością warto też zapoznać się z kulinarnymi zwyczajami przyszłych obdarowanych, ponieważ nietrafiony prezent szybko zostanie zapomniany i trafi, zamiast do użytku, głęboko do szafki.

Materiał partnera.