Mrożenie pieczywa to jeden z bardziej przydatnych tricków w kuchni. Mrożenie chleba to nie tylko sposób na to, aby powstrzymać marnowanie jedzenie, to także oszczędność czasu, bo nie musimy robić zakupów tak często, ale również wybawienie w „czarną godzinę”. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć zrobić zakupy, to wystarczy odtworzyć zamrażalnik i odmrozić pieczywo.

Wiele osób zastanawia się, czy pieczywo po mrożeniu i rozmrożeniu będzie smakować tak samo. Wielu pracowników piekarni zapewnia, że tak.

Jak zamrozić pieczywo?

Być może niektórym z Was wyda się to proste i takie jest, ale nie polega wyłącznie na wsadzeniu bochenka chleba do zamrażalnika. Decyzję o mrożeniu należy podjąć dość szybko po kupnie pieczywa, tak aby jak najwięcej wilgoci zostało w środku, w przeciwnym razie chleb po rozmrożeniu i tak będzie suchy.

Pieczywo wyjmujemy z oryginalnego opakowania, a następnie wkładamy do torebki foliowej i szczelnie zawiązujemy. Wkładamy do kolejnej torebki i również szczelnie zamykamy. Ważne jest aby odciąć dopływ powietrza do pieczywa, nawet w zamrażalniku. Warto również pokroić pieczywo na kromki przed mrożeniem i zapakować je partiami. Nie będziemy musieli odmrażać od razu całego bochenka.

Pieczywa nie powinno się mrozić dłużej niż kilka miesięcy. Po tym czasie może dojść do przemrożenia chleba. Na torebce zobaczymy lód, a na kromkach chleba suche fragmenty. Zjedzenie takiego pieczywa nam nie zaszkodzi, ale nie będzie już takie smaczne.

Można mrozić zarówno pieczywo własnoręcznie zrobione i upieczone, oraz takie kupione. Ważne jest aby dość szybko podjąć decyzję o mrożeniu.

Zalety mrożenia chleba

Wśród zalet mrożenia chleba możemy wymienić nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również ochronę planety przed wyrzucaniem jedzenia. Jeśli o mnie chodzi, to takie pieczywo wykorzystuję bardzo często kiedy wracam z pracy i nie miałem czasu wstąpić do piekarni.