Kurczak w chrupiącej panierce, w orientalnej marynacie do kurczaka, w cieście, czy w potrawce… jadany jest na całym globie. Chyba w każdej znanej nam kulturze uniwersalne mięso drobiowe stanowi podstawę przynajmniej jednego popularnego dania. Mało jest kwestii co do, których wszyscy ludzie są zgodni, ale uwielbienie do kurczaka ma zdecydowanie cechy ponadnarodowe. A kto robi to najlepiej? Wybraliśmy 5 oryginalnych dań z kurczaka, które cieszą się największą sławą na świecie.

American Crispy Chicken

Smażony w głębokim oleju i wysokiej temperaturze kurczak w chrupiącej panierce rodem z Kentucky  zrewolucjonizował przemysł gastronomiczny, przyczyniając się do powstania sieci restauracji typu fast food. Podawany z okienka w systemie drive thru w formie skrzydełek, stripsów i nuggetsów, z frytkami i gęstymi sosami, to jedno z najbardziej egalitarnych dań z kurczaka w historii. Jest tanie, łatwo dostępne i każdy je lubi. Choć z uwagi na smażenie nie należy do najzdrowszych posiłków, od czasu do czasu można sobie pozwolić na delikatne mięsko, a całość dopełnia panierka jak z płatków kukurydzianych. Palce lizać!

Obejrzyj nasze filmy:

Indyjski Butter Chicken

Indyjski Butter Chicken
Indyjski Butter Chicken

 

Hinduska kuchnia, jakkolwiek różnorodna i bogata w smaki, opiera się głównie na orientalnych przyprawach i mięsie drobiowym. Spośród rozmaitych wariantów dań z kurczaka rodem z Indii ogromną rzeszę fanów na całym świecie zyskał butter chicken. Nie za ostry, jak przystało na azjatyckie tradycje, ale równie mocno aromatyczny, stał się prawdziwym hitem eksportowym. Sekret smaku tkwi w marynacie do kurczaka, na którą składa się jogurt, cytryna i mieszanka przypraw typu garam masala. Tak przygotowane mięso należy dusić na maśle, a następnie gotować w gęstym sosie ze zblendowanych orzechów nerkowca z korzenną nutą. Butter chicken podaje się najczęściej z ryżem lub chlebkiem wypiekanym w tradycyjnych indyjskich piecach.

Dak-kkochi – grillowane szaszłyki po koreańsk

To popularne street foodowe danie pochodzące z Korei występuje w wielu wariantach smakowych: słodkich, kwaśnych i ostrych. W każdej wersji szaszłyki są jednak grillowane z dodatkiem zielonej cebulki i glazurowane w wybranym sosie lub miodzie. Wcześniej należy odpowiednio przygotować mięso. Marynata do kurczaka składa się zwykle z sosu sojowego, oleju sezamowej, imbiru oraz soli. Po około dwóch godzinach od marynowania można nabijać szaszłyki dodając obowiązkowo zieloną cebulkę i ewentualnie inne warzywa, a następnie wrzucać je na ruszt. W czasie smażenia należy posmarować całość wybranym sosem, który otoczy danie smakowitą glazurą. Szybkie danie, które z powodzeniem można przygotować samemu. Choć podróż do Korei Południowej też brzmi jak dobry plan.

Brazylijskie kotleciki coxinha

Do przygotowania tego rarytasu kuchni brazylijskiej, ale też portugalskiej, dla odmiany potrzebujemy gotowanego kurczaka. Posiekany i wymieszany z kremowym serkiem stanowi farsz małych kotlecików, lub jak kto woli pierożków, które rozpływają się w ustach. Ciasto powstałe z bulionu, masła i mąki formujemy w małe kuleczki, przypominające gruzińskie chinkali. Należy obtoczyć je w panierce z bułki tartej i ugotować we wrzątku, aż nabierze złotego koloru i chrupkości. Mała rzecz, a cieszy nie tylko oko, ale też podniebienie.

Kurczak yassa po senegalsku

Kuchnia afrykańska nie jest co prawda tak rozpoznawalną marką jak np. hinduska, ale zdecydowanie warto poznać smaki tej części świata. Szczególnie, że kurczakiem yassa, wywodzącym się z Senegalu, zajada się liczna populacja Afryki Zachodniej. Proces jego przygotowania opiera się na odpowiednio skomponowanej marynacie do kurczaka, czyli mieszance musztardy, cytryny lub limonki, czosnku, cebuli i ostrych papryczek. Zamarynowane kawałki kurczaka (udka i skrzydełka) muszą odczekać w lodówce około dobę, a następnie pieczemy je i dusimy w sosie na bazie użytych wcześniej składników. Dobrze przyrządzone są miękkie i soczyste, najczęściej podawane z ryżem.

Materiał partnera.