Jakość wykonania i działania grilla gazowego w istotny sposób wpływa na wygodę użytkowania urządzenia oraz ogólną przyjemność z grillowania. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu grilla, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Dobrze jest zaznajomić się m.in. z materiałem wykonania urządzenia, jego mocą, rozmiarem czy ewentualnym dodatkowym sprzętem dołączonym do zestawu. Na co zwrócić uwagę, wybierając grill gazowy? Poznaj przydatne wskazówki!

W jaki sposób działa grill gazowy?

Grille gazowe zasilane są gazem (np. z butli lub stałego źródła gazu), a intensywność płomienia można łatwo regulować przy użyciu zaworów. Płomień równomiernie rozgrzewa szyny aromatyzujące lub aromatyzery, a one przekazują ciepło do rusztów grilla, na których umieszcza się jedzenie. Możliwość precyzyjnej regulacji zaworów sprawia, że posiłki grillują się równomiernie, dlatego nie ma ryzyka, że steki czy karkówka szybko się spalą. Grille gazowe wyposażone są w termometry i dodatkowe palniki boczne, co zwiększa ich możliwości podczas przygotowywania różnorodnych potraw. Ponadto, grille gazowe szybko się rozpalają i łatwo je wyczyścić.

Grill gazowy – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Warto wziąć pod uwagę szereg aspektów podczas wyboru najlepszego grilla gazowego. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z dokonanego zakupu oraz czerpać przyjemność z przyrządzania posiłków. 

  • Materiał wykonania 

Grille gazowe są najczęściej wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz działanie czynników zewnętrznych. Wiele modeli produkowanych jest więc ze stali nierdzewnej bądź aluminium, mogą mieć także specjalne powłoki, które nie niszczą się pod wpływem wysokich temperatur. 

Stal nierdzewna jest ceniona za wytrzymałość, a grille gazowe wykonane z tego materiału cechuje dłuższa żywotność. Z kolei grille aluminiowe są lżejsze i zazwyczaj tańsze, lecz mogą szybciej się niszczyć.

  • Moc grilla gazowego 

Moc grilla określa efektywność grzewczą urządzenia i wyrażana jest w kilowatach. Im wyższa wartość, tym mocniej i szybciej nagrzewa się urządzenie. Jest to korzystne szczególnie podczas grillowania większych ilości jedzenia.

  • Rozmiar grilla i liczba palników 

Warto zastanowić się nad tym, jak często grill gazowy będzie wykorzystywany i dla ilu osób planujemy przygotowywać posiłki. W przypadku przyrządzania jedzenia dla dużej liczby gości najlepiej zdecydować się na większe urządzenie. Przydadzą się także dodatkowe palniki, dzięki czemu możliwe będzie grillowanie kilku różnych potraw jednocześnie. Jednak wraz z rozmiarem grilla wzrasta cena zakupu.

  • Dodatkowe funkcje 

Grille gazowe wzbogacone o udogodnienia, jak np. systemy elektronicznego zapłonu, wbudowane termometry, podgrzewacze do potraw lub palniki boczne mogą okazać się wygodniejsze podczas użytkowania.

  • Zabezpieczenia

Niektóre urządzenia posiadają systemy zabezpieczeń. Przykładowo, zostanie uruchomiona blokada, gdy dojdzie do wycieku gazu albo dopływ gazu automatycznie się wyłączy, jeśli zgaśnie płomień w grillu.

  • Gwarancja na urządzenie i wsparcie po zakupie

Przejrzyste zasady gwarancji, jak również dostępność serwisu i części zamiennych, to ważne aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu grilla.

Przykładowo, sklep internetowy Grilloholicy.pl oferuje swoim klientom serwis “door to door” w przypadku naprawy usterek i awarii w grillach gazowych, a na każdy sprzedawany produkt udzielana jest gwarancja.

  • Budżet

Istotną kwestią jest także budżet zaplanowany na kupno grilla gazowego. Należy przeanalizować swoje możliwości finansowe i wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania, a jego cena zmieści się w przewidzianej kwocie.

Podsumowanie

Przed zakupem grilla gazowego warto zastanowić się nad jego rozmiarem, materiałem wykonania, dodatkowymi funkcjami czy dostępną przestrzenią do grillowania. Odpowiedni grill gazowy powinien być zarówno praktyczny, jak i dostarczać satysfakcji z jego użytkowania. Decyzja powinna być podyktowana nie tylko ceną urządzenia, ale i dopasowaniem grilla do naszych oczekiwań. 

Materiał partnera.