Patelnia grillowa umożliwia przygotowywanie lekkich i pysznych potraw. Jak wybrać naczynie idealnie dopasowane do własnych potrzeb? Sprawdź!

Patelnie grillowe cieszą się dużą popularnością wśród miłośników gotowania. Planujesz zakup tego praktycznego naczynia? Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym jest patelnia grillowa?

Dobra patelnia grillowa to świetna alternatywa dla tradycyjnego grilla. Naczynie umożliwia przyrządzanie wielu pysznych potraw (zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich) w zaciszu własnego domu. Patelnie grillowe charakteryzują się karbowaną powierzchnią, dzięki czemu przygotowywane dania wyglądają i smakują dokładnie tak, jak prosto z grilla. Zadajesz sobie pytanie, jaka będzie najlepsza patelnia grillowa? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.

Najlepsza patelnia grillowa – z jakiego materiału?

Zastanawiasz się, jaka patelnia grillowa będzie najlepszym wyborem? Podczas zakupu warto zwrócić uwagę między innymi na materiał wykonania patelni. Do wyboru mamy patelnie grillowe żeliwne, stalowe i aluminiowe.

  • Żeliwna patelnia grillowa – patelnie żeliwne są bardzo wytrzymałe, trwałe i solidne, a jednocześnie stosunkowo drogie. Można ich używać w piekarniku, ale nie nadają się do mycia w zmywarce. Patelnia grillowa żeliwna może nam służyć przez bardzo długi czas. 
  • Patelnia grillowa stalowa – modele wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na zarysowania i działanie wysokich temperatur. Można myć je w zmywarce i używać ich w piekarniku.
  • Patelnia grillowa aluminiowa – modele wykonane z aluminium charakteryzują się atrakcyjną ceną, ale jednocześnie są najmniej trwałe. Nie są odporne na zarysowania i uszkodzenia; nie można też myć ich w zmywarce i używać w piekarniku. Do zalet patelni aluminiowych można jednak zaliczyć to, że są one lekkie i dość szybko się nagrzewają.

Patelnie grillowe – z jaką powłoką?

Wybierając patelnię grillową, trzeba również zwrócić uwagę na powłokę. którą została pokryta powierzchnia naczynia. W przypadku patelni grillowych najczęściej stosowane są powłoki ceramiczne, tytanowe i teflonowe.

  • Powłoka ceramiczna – sprawia, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni patelni. Naczynia wyposażone w powłokę ceramiczną są odporne na zarysowania, dlatego w ich przypadku nie jest konieczne stosowanie drewnianych i silikonowych łopatek. Patelnia ceramiczna nie powoduje też przywierania potraw, dzięki czemu można na niej smażyć bez dodatku tłuszczu.
  • Powłoka tytanowa – jest najbardziej odporna na uszkodzenia, dzięki czemu do smażenia możemy używać metalowych naczyń. Tytanowa powłoka patelni równomiernie rozprowadza ciepło i nie powoduje przywierania potraw. Warto mieć jednak na uwadze, że patelnie tytanowe wymagają delikatnego mycia – należy je czyścić zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Powłoka teflonowa – nie powoduje przywierania składników i równomiernie rozprowadza ciepło. Patelnie z powłoką teflonową są łatwe w czyszczeniu, ale jednocześnie dość delikatne – dlatego w ich przypadku zaleca się stosowanie drewnianych lub silikonowych łopatek. Więcej informacji na temat patelni grillowych znajdziesz w serwisie zestawienie.pl.
Jaką patelnię grillową wybrać?
Patelnia grillowa – jaką wybrać?
Materiał partnera