Jaką kawę wybrać do ekspresu ciśnieniowego
Poradniki

Jaką kawę wybrać do ekspresu ciśnieniowego

Kawę parzyć można na wiele sposobów. Każdy z nich to zupełnie inny smak i aromat, a co za tym idzie – inne doznania. Podział na kawę zalewaną i kawę z ekspresu już dawno przestał funkcjonować. Na rynku dostępna jest na tyle bogata oferta ekspresów, że śmiało można zaryzykować tezę, że filiżanka tych samych ziaren zaparzona w każdym z nich będzie smakować zupełnie inaczej! A jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje ekspresów?

Rodzaje ekspresów do kawy – czym się różnią?

  • Ekspres kapsułkowy – łatwy i czysty w obsłudze. Wystarczy umieścić kapsułkę w odpowiednim miejscu i nacisnąć przycisk. Elegancko prezentuje się w biurze, w domu pozwala przyrządzić szybką, dobrą kawę. Pamiętaj o recyklingu kapsułek – w przeciwnym wypadku korzystanie z niego jest bardzo nieekologiczne! I nieekonomiczne też. Samo urządzenie jest zwykle przystępne cenowo, ale koszt kapsułek wręcz przeciwnie.
  • Ekspres przelewowy – idealny dla miłośników tradycyjnych, czarnych kaw. Do specjalnego pojemnika wsypuje się zmieloną kawę po to, by po kilku minutach mozolnego kapania cieszyć się naparem, którego aromat przenosi w czasie co najmniej o 20 lat. Świetne rozwiązanie budżetowe.
  • Ekspres ciśnieniowy – najbardziej znany i najszerzej rozpoznawalny, ale też o najbardziej zróżnicowanych funkcjach, rozmiarach i cenach. Ekspres ciśnieniowy znajdziesz zarówno w restauracjach, na stacji benzynowej, jak i w dobrej kawiarni. Bez problemu zmieścisz go też w rogu domowej kuchni. Wszystkie te ekspresy jednak będą się między sobą różnić: jedne będą automatyczne, inne kolbowe. Jedne będą niewielkie i proste w obsłudze, inne ogromne, wyposażone w młynek, spieniacz mleka, czy system czyszczenia i odkamieniania. Jaki ekspres wybrać to temat na zupełnie inny artykuł… Ale jaką kawę kupić do ekspresu ciśnieniowego? Poniżej postaramy się pomóc Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Ekspres ciśnieniowy – co musisz wiedzieć

Takie funkcje, jak system spieniania mleka, automatyczne czyszczenie, wielkość, design, szybkość czy pojemność ekspresu zostawmy na inną okazję. Wymagają one bowiem dogłębnej analizy. Tym razem skupmy się na tym, co jest najbardziej istotne z perspektywy wyboru najlepszej kawy do ekspresu ciśnieniowego. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest fakt, czy ekspres ma wbudowany młynek, czy też nie. Jeżeli ekspres ciśnieniowy ma wbudowany młynek, sprawa mielenia kawy właściwie sama się rozwiązuje. Ale co, jeśli nie? Wtedy albo musimy zaopatrzyć się w młynek do kawy, albo kupić kawę już zmieloną. Tylko jak to się ma do złotej zasady mówiącej, że kawa powinna być zawsze świeżo zmielona? Z pomocą przychodzi Five o’clock – renomowana herbaciarnia i kawiarnia. Wybierając kawę, która Cię interesuje, możesz od razu wybrać formę zmielenia. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią ikonę. Średnio drobne mielenie kawy idealnie sprawdzi się do ekspresu ciśnieniowego. A wybór sklepu specjalizującego się w dobrej kawie da Ci gwarancję najwyższej jakości ziaren, najlepszego pochodzenia, i zmielenia tuż przed wysyłką.

Rodzaje kawy do ekspresu ciśnieniowego

Kawy ziarniste do ekspresu ciśnieniowego dzielą się na trzy podstawowe kategorie:

  • Arabika – delikatna i subtelna, o niższej zawartości kofeiny. Najbardziej znana i ceniona przez baristów.
  • Robusta – mocna, łatwiejsza w uprawie, uznawana z mniej szlachetną (ale niekoniecznie gorszą!). Stanowi około 30% światowej produkcji.
  • Liberka – najmniej popularna kawa pochodząca z Malezji, o ciężkim, ziemistym smaku. Czasem wykorzystywana jako dodatek do arabiki.

Kawa single origin czy mieszanka? A może specialty coffee

Warto też wiedzieć, co oznacza termin single origin. Jest to nic innego, jak „kawa jednorodna”, czyli uprawiana w jednym regionie (państwie, plantacji, a nawet jednym gospodarstwie). Alternatywą dla kaw single origin są klasycznie mieszanki, czyli starannie dobrane kompozycje arabiki i robusty. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast kawa specialty coffee. Jeśli spotkasz się z tym określeniem, możesz mieć pewność, że ziarna zostały skrupulatnie przesiane po to, by wyselekcjonować tylko te najlepsze.

Jaka kawa nie nadaje się do ekspresu ciśnieniowego?

Czy istnieje kawa, której nie można parzyć w ekspresie ciśnieniowym? Tak! I jest to kawa rozpuszczalna. Mogłaby zatkać system parzenia. Chociaż tej koneser nawet nie nazwałby kawą… Na pewno uważać trzeba z kawami aromatyzowanymi. Aromatyzowanie oznacza użycie olejków – nawet te najlepszej jakości (bo kawa aromatyzowana wcale nie oznacza złej kawy!) mogą z czasem uszkodzić młynek w ekspresie. Mogą też pozostawić wewnątrz posmak, którego w kolejnej klasycznej filiżance już chcielibyśmy uniknąć.

Jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego jest najlepsza?

Pytanie o to, jaką kawę do ekspresu ciśnieniowego wybrać to tak naprawdę pytanie o to, jaką kawę lubisz. Zadbaj o to, żeby kawa pochodziła z odpowiedniego źródła, a więc miała gwarancję najwyższej jakości oraz o to, by została we właściwy sposób zmielona. A potem wybieraj tę, która najbardziej Ci smakuje! Możesz zdać się na pochodzenie. Albo na nazwę. Albo na opinie znajomych. Albo – i do tego rozwiązania zachęcamy – zaufaj doświadczeniu ekspertów z Five o’clock. W wyborze tej jedynej kawy pomoże Ci specjalnie opracowana skala smaku. Dzięki niej w ciemno dobierzesz tę, która będzie miała odpowiednią dla Ciebie moc, kwasowość i aromatyczność. Wszystko po to, żeby jak najlepiej trafić w Twoje gusta.

Jaką kawę wybrać do ekspresu ciśnieniowego
Jaką kawę wybrać do ekspresu ciśnieniowego
Materiał partnera.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze