Szacuje się, że problem zaburzeń hormonalnych może dotykać nawet 30% kobiet w Polsce. Bardzo duży wpływ na prawidłową gospodarkę hormonalną ma między innymi zdrowy styl życia. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak skutecznie przeciwdziałać zaburzeniom hormonalnym!

Jak zaburzenia hormonalne wpływają na życie kobiet?

Układ hormonalny to bardzo skomplikowany system, który składa się z gruczołów dokrewnych i wyspecjalizowanych komórek wytwarzających hormony. Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu poszczególnych hormonów w organizmie.

Takie wahania negatywnie oddziałują na życie kobiet. W wyniku zaburzeń hormonalnych kobieta może odczuwać bóle głowy, wahania nastrojów lub mieć wyraźnie obniżone libido. Do podstawowych objawów zaburzeń hormonalnych zalicza się również:

 • nadmierny przyrost ciała,
 • problemy skórne,
 • nadmierne owłosienie,
 • kłopoty ze snem,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • chroniczne zmęczenie,
 • złe samopoczucie.

Aby skutecznie przeciwdziałać zaburzeniom hormonalnym, trzeba najpierw dokładnie poznać ich przyczynę. W przypadku tego rodzaju dolegliwości bardzo ważną rolę odgrywa zdrowy styl życia. Dlatego poza leczeniem farmakologicznym lekarze często zalecają również zmianę nawyków żywieniowych i umiarkowaną aktywność fizyczną.

Zdrowy styl życia wspiera regulację gospodarki hormonalnej

Niezdrowe przyzwyczajenia mają duży wpływ na układ hormonalny. Gruczoły dokrewne i poszczególne narządy mogą nie działać prawidłowo, jeśli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych lub żyjesz w ciągłym stresie. Jak wspomóc gospodarkę hormonalną? W tym celu zastosuj się do poniższych zasad:

 • Wzbogać swoją dietę o zdrowe i pełnowartościowe produkty. Spożywaj dużo warzyw zielonych, zdrowe tłuszcze, produkty bogate w białka i ogranicz spożycie cukrów prostych.
 • Zrezygnuj z używek takich jak alkohol i papierosy, a także ogranicz spożycie produktów, które zawierają dużo kofeiny.
 • Popraw wydolność swojego organizmu. Znajdź aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność i trenuj regularnie, aby wzmocnić swój organizm.
 • Zadbaj o zdrowy sen. Doskonałe efekty uzyskasz, jeśli będziesz kłaść się i wstawać o stałych porach.
 • Znajdź skuteczny sposób na radzenie sobie ze stresem. Bardzo pomocne mogą być na przykład techniki relaksacyjne, niektóre zioła lub aktywność na świeżym powietrzu.
 • Unikaj alergenów, substancji szkodliwych i czynników, które obniżają odporność organizmu.
 • Współpracuj z doświadczonym dietetykiem klinicznym, który przygotuje dla Ciebie indywidualne zalecenia żywieniowe i plan suplementacji.

Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jednak jej wdrożenie nie jest proste i zajmuje sporo czasu. Jeśli chcesz szybko uzyskać niezbędną pomoc, koniecznie sprawdź ofertę dietetyka klinicznego z Wrocławia. Opis konsultacji znajdziesz na stronie kobiecaharmonia.pl.

Jak dieta wpływa na zaburzenia hormonalne u kobiet
Jak dieta wpływa na zaburzenia hormonalne u kobiet

Niewielkie zmiany wdrażaj stopniowo

Zaburzenia hormonalne to ważny sygnał wysyłany przez Twój organizm. Bardzo często problemy z gospodarką hormonalną pojawiają się, gdy kobieta przeżywa trudny okres w życiu lub prowadzi bardzo intensywny tryb życia i zaniedbuje swoje zdrowie. Tymczasem nawet niewielkie zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść widoczną poprawę w postaci lepszego samopoczucia, promiennej cery i utraty nadprogramowych kilogramów.

Zmiany należy wdrażać stopniowo, aby organizm zdążył się do nich przyzwyczaić. Gwałtowna utrata wagi lub nadmierny wysiłek fizyczny mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Szczególnie jeśli nie zadbasz odpowiednią podaż witamin i minerałów. Dlatego zmianę stylu życia warto przeprowadzić pod okiem doświadczonego dietetyka klinicznego.

Szybkie tempo życia i nadmierny stres sprawiają, że zaburzenia hormonalne coraz częściej dotykają kobiet w bardzo młodym wieku. Jest to problem, którego zdecydowanie nie należy bagatelizować, ponieważ może prowadzić do obniżenia jakości życia, zaburzeń miesiączkowania i niepłodności. Dlatego skontaktuj się z doświadczonym dietetykiem klinicznym i zadbaj o siebie!

Materiał partnera.