Zupa dyniowa

Jeżeli dynia kojarzy Ci się tylko z halloween to proszę poczytaj poniższy tekst bo być może nadal nie doceniasz jej dobrocennego wpływu na nasze zdrowie. Warzywo to ma ogromny potencjał. Na naszych stołach powinno się pojawić w okresie jesieni. W surowej dyni odnajedziemy takie wartości odżywcze jak: błonnik, witaminę C, A, K witaminy z grupy B, wapń, żelazo, magnes, fosfor, sód i cynk. Co ważne dynia po obróbce termicznej nie traci swoich właściwości. Świetną propozycją na wykorzystanie dyni jest zupa dyniowa.

Miąższ z dyni zawiera dużą ilość beta-karotenu, który ma właściwości przeciwzapalne, oraz chroni przed nowotworami, a ponadto wpływa pozywtnie na narząd wzroku. Zupa dyniowa dla dzieci sprawdzi się w okresie zimowym ze względu na swoje działanie przeciwzapalne.

Krem z dyni

Zupa dyniowa z mleczkiem kokosowym kojarzona jest z kuchnią tajską. Jednak jeżeli nie lubisz tego typu połączenia smaków możesz pominąc mleczko kokosowe w daniu. Dla zwolenników gęstych zup polecam przepis na zupa krem z dyni. Krążąc po internecie na pewno napotkacie przepis na zupa z dyni hokkaido jest to japońska odmiana dyni. Nie ma problemu z jej dostępnością bardzo często można ją spotkać w polskich sklepach. Zupa z dyni na mleczku nie jest typowo polską potrawą.

Jednak w całym kraju istnieje wiele upraw dyni. To idealna propozycja na długie jesienne i zimowe wieczory. Dlaczego więc nie wykorzystać dobrobytu tegoż warzywa?