Grecka pita

Grecka kuchnia jest pełna soczystych smaków i aromatycznych przypraw. Każdy kto choć raz spróbował oryginalnych, greckich potraw wie jakiej uczty dla podniebienia może się spodziewać. Niektóre dania są na tyle proste w przygotowaniu, że można spróbować odtworzyć je samodzielnie w domu.

Niezależnie od tego czy serwujesz rodzinny obiad, czy szukasz dania na spotkanie ze znajomymi, to pita grecka z dodatkami sprawdzi się w obu tych przypadkach. Tania, prosta w przygotowaniu i zaskakująco smaczna grecka pita, to coś czym zaskoczysz gości, a jednocześnie nie napracujesz się podczas przygotowania takiej potrawy.

Pita grecka

Wykonanie chlebków jest bardzo proste. Do ich przgotowania wystarczy woda, mleko, mąka, sól, cukier, drożdże oraz oliwa. Najpierw robi się ciasto drożdżowe, a potem odpowiednio wałkuje się poszczególne kawałki, aby miały owalny lub okrągły kształt i nie były zbyt grube. Przygotowane ciasto przypieka się na patelni o grubym spodzie (bez dodatku tłuszczu). Grecka pita najlepiej smakuje na ciepło.

Pita grecka przepisy

W wersji z mięsem można użyć zarówno drobiu jak i wołowiny. Najpopularniejsza jest pita grecka z kurczakiem oraz sałatką ze świeżych warzyw i sosem np. czosnkowym. Można też zrobić wegetariański odpowiednik i zamiast kurczaka użyć roślinnego gyrosu z grochu, albo tofu.