Sałatka z wołowiną

Okres wakacyjny to bardzo dobry czas na kulinarne eksperymenty, świetną ku temu okazją są m.in. spotkania przy grillu. Często jednak towarzyszące nam upały zachęcają do nieco lżejszych posiłków. Bogactwo świeżych warzyw w sklepach i na straganach zachęcają do przyrządzania rozmaitych sałatek. Jeżeli jednak nie jesteśmy wegetarianami i nie chcemy rezygnować z naszego ulubionego mięsa, zawsze możemy pójść na kompromis. Jeżeli zestawienie słów „sałatka wołowina” należy do naszych ulubionych, doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie sałatka z mięsem, którą możemy przyrządzić na wiele sposobów.

Sałatka z wołowiną przepisy

Jako podstawa sałatki posłuży nam stek, nie ma większego znaczenia, czy będzie to polędwica, czy antrykot. To, jakich użyjemy dodatków, zdeterminuje styl naszego dania. Możemy użyć naszych rodzimych warzyw, np.: pomidora, ogórka, kalafiora, zielonego grochu, marchewki, rzodkiewki i fasoli szparagowej. Możemy również spróbować bardziej egzotycznych wariantów, m.in. orientalnych.

Korzystając z suszonych pomidorów, rukoli, niebieskiego sera, papryczki chilli i kukurydzy, nasza mięsna sałatka nabierze pikantnego charakteru. Jest jednak kilka przypraw, które niezależnie od koncepcji stanowią ważny składnik każdej sałatki z mięsem i warto o nich nie zapominać.

Sałatka z mięsem

Zestaw obowiązkowy stanowią tu: posiekane zielone części dymki oraz świeża kolendra, wyciśnięty ząbek czosnku oraz sos sojowy i świeżo wyciśnięty sok z limonki. Końcowy efekt zależy tylko od naszej wyobraźni i kreatywności, przepisów na sałatkę z wołowiną znajdziemy wiele, ale niezależnie, który wybierzemy, stanowić będzie ona wspaniałe urozmaicenie naszego stołu na przyjęciu lub po prostu zaskakujący i nieszablonowy obiad. A im więcej improwizacji tym nasza sałatka z wołowiną stanie się bardziej unikalna