Robi Ci się słabo za każdym razem, gdy kolejne produkty spożywcze lądują w koszu? Zastanawiasz się nad tym, jak nie marnować jedzenia? Sprawdź nasze porady!

Marnowanie jedzenia – problem powszechny

Na początek dobra informacja. Jeśli wyrzucasz przeterminowane produkty spożywcze i nadwyżki z ugotowanych obiadów, to nie jesteś jedyny. Marnowanie jedzenia to problem powszechny. Na tyle poważny, że w mediach pojawiają się coraz to nowsze kampanie edukacyjne. Jak nie marnować jedzenia?

Jak nie marnować jedzenia – czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz rozpocząć domowy projekt pod tytułem oszczędzanie jedzenia, wystarczy, że wdrożysz do swojej codzienności kilka prostych zasad. O czym powinieneś pamiętać? Nie marnowanie jedzenia rozpocznij od kupowania tylko tych produktów, które na pewno wykorzystasz. Nie kupuj na zapas – do sklepu wybieraj się z listą zakupów.

Kolejna istotna sprawa, to właściwe przechowywanie jedzenia. Ugotowałeś za dużo zupy? Zawekuj ją w słoikach. Mięso, nawet to upieczone, możesz zamrozić. Żywność przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętych pojemnikach – dzięki temu dłużej zachowa świeżość.