• Chleb wiejski
    Pieczywo

    Chleb wiejski

    Chleb wiejski to chrupiąca skórka i pyszny smak chleba wypiekanego w domu. Chleb pieczony na mące pszennej z dodatkiem mąki żytniej. Chleb klasycznie jest wypiekany na zakwasie. Jednak…

Chleb wiejski

Chleb wiejski jest wypiekany na zakwasie, dzięki czemu zyskuje na długim i powolnym wyrastaniu. Chleb wiejski na zakwasie jest idealnym źródłem naturalnego błonnika i wielu istotnych dla zdrowia mikroelementów. Ponieważ ciasto jest dość wilgotne, najlepiej piec je w brytfannach lub na kamieniu do pieczenia. Powstała w ten sposób cienka i chrupiąca skórka ustępuje miejsca miękkiemu wnętrzu usianemu dużymi dziurami. Chleb z chrupiącą skórką świetnie wpływa na zdrowie zębów.

Chleb baltonowski jest jednym z najbardziej popularnych składników naszej rodzimej diety. Wiele rodzin nie wyobraża sobie śniadania bez kilku chromek świeżo upieczonego chleba baltonowskiego. Jego nazwa pochodzi od modnych w czasach PRL sklepów Baltona. Doskonale nadaje się do kanapek, tak jak włoski ser z grilla. Zakwas potrzebuje czasu, aby rozwinąć swój złożony smak i aromat, ale kiedy już będzie gotowy do pieczenia chleba, proces nie może być prostszy. Będziesz potrzebował długiego wyrabiania, aby uaktywnić gluten w mące i nadać ciastu elastyczność, ale jeśli zrobisz to przez około dziesięć minut, możesz zająć się swoimi sprawami, aż będziesz gotowy do pieczenia. Chleb na zakwasie najlepiej spożyć w ciągu kilku dni od upieczenia – jeśli nie możesz zjeść całego na raz, zawiń resztę w folię i przechowuj w lodówce do czasu, aż będziesz mógł.

Przepis na chleb wiejski

Polskie chleby są znane na całym świecie ze swojego pysznego smaku, pięknego wyglądu i wysokiej jakości mąk i innych składników, które są używane. Jednak znalezienie dobrego bochenka polskiego chleba może być trudniejsze niż myślisz. Jeśli chcesz żyć jak prawdziwy Polak, powinieneś spróbować zrobić własny wiejski chleb w domu.

Może brzmi to strasznie, ale tak naprawdę nie jest to takie trudne – wystarczy mąka, woda i cierpliwość. A jeśli na początku coś się nie uda, nie przejmuj się, po prostu spróbuj jeszcze raz.

Jeżeli nie posiadasz profesjonalnego piekarnika, istnieje alternatywna metoda pieczenia ulubionego dodatku śniadaniowego. Chleb z naczynia żaroodpornego na ogól nie różni się zbytnio od chleba pieczonego tradycyjnie. Jeżeli zadbamy o odpowiednią jakość składników i stosowanie przepisu, to samodzielnie pieczony w żaroodpornym naczyniu chleb będzie uciechą domowego stołu.

Chleb pszenny

Jest kilka rzeczy, które są niezbędne, gdy piecze się własny chleb pszenny. Przede wszystkim trzeba odpowiednio długo wyrabiać ciasto. To nie jest szybki przepis: potrzeba czasu, aby rozwinąć gluten i zrobić miękkie ciasto. W efekcie wychodzi ono miękkie, delikatne w smaku, a na dodatek pięknie się kroi. Z drugiej strony, aby uzyskać chrupiącą skórkę, zalecam umieszczenie w piekarniku piętro niżej puszki z wodą, aby chleb był idealnie wilgotny.

Możesz użyć mąki pszennej chlebowej lub, w ostateczności, zwykłej mąki tortowej. Równie dobrze smakuje, jeśli zmieszasz mąkę pszenną chlebową z mąką orkiszową.

Chleb razowy

Chleb pszenny jest świetny na kanapki i na tosty. Jest to również rodzaj chleba, który zazwyczaj znajdziesz w eleganckiej piekarni. Jeśli chcesz zrobić wrażenie swoim domowym wypiekiem, wypróbuj ten przepis na chleb pszenny razowy.

Sekretem tego przepisu jest to, że jest on wykonany bez użycia białej mąki, dzięki czemu zachowuje swoją miękką konsystencję nawet po upieczeniu. Drożdże potrzebują trochę czasu, aby zadziałać, więc nie spiesz się. Jednak po wyjęciu z piekarnika Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona delikatnym bochenkiem, który pięknie się kroi.

Aby uzyskać chrupiącą skórkę na zewnątrz, umieść brytfannę wypełnioną wodą na jednej z dolnych półek w piekarniku podczas pieczenia chleba (upewnij się, że możesz wyjąć brytfannę przed rozgrzaniem!). W ten sposób wytworzysz parę wodną, która sprawi, że skórka będzie miękka w środku, a na zewnątrz będzie chrupiąca – pamiętaj tylko, aby zdjąć patelnię przed nagrzaniem!