Marzysz o pysznej pizzy w stylu profesjonalnej pizzerii, ale brakuje Ci drewnianego pieca? Zapach świeżej pizzy unoszący się w kuchni, chrupiący spód, idealnie wypieczony ser – czy jest coś bardziej kuszącego niż pyszna pizza? Marzyłeś o tym, by przygotować włoską pizzę, ale brakuje Ci pieca opalanego drewnem? Poznaj Pastone – kamień do pieczenia pizzy, który przemieni Twój zwykły piekarnik w kuchnię w najsmaczniejszą pizzerię!

Czym jest kamień do pizzy?

Kamień do pizzy to klucz do osiągnięcia idealnie wypieczonej pizzy. Jego magiczna moc polega na zdolności do osiągania wysokiej temperatury, kluczowej dla perfekcyjnego wypieczenia. Zbiera energię z górnej grzałki piekarnika, osiągając nawet 600 stopni, co pozwala stworzyć powierzchnię pieca na poziomie około 400 stopni Celsjusza – poziomu trudnego do uzyskania w standardowych domowych piekarnikach.

Gdy surowa pizza zostaje umieszczona na nagrzanym kamieniu, temperatura ta przenosi się na spód ciasta, co powoduje szybkie wypieczenie i chrupiącą konsystencję.

Również istotne jest to, że kamień do pieczenia pizzy rozprowadza ciepło równomiernie na całej powierzchni, co przyczynia się do jednolitego wypieczenia pizzy. To zapobiega sytuacji, w której niektóre części pizzy są nadmiernie wypieczone, podczas gdy inne pozostają niedosmażone.

Jak używać kamienia do pieczenia pizzy?

  • Pierwszym krokiem jest umieszczenie kamienia do pizzy w piekarniku, najlepiej na środkowej półce. Ważne jest, aby kamień był wstawiony do zimnego piekarnika, pozwalając mu stopniowo się nagrzewać wraz z piekarnikiem.
  • Następnie należy włączyć piekarnik i ustawić go na maksymalną możliwą temperaturę. Ważne jest, aby kamień był podgrzewany przez około 30-60 minut przed umieszczeniem na nim pizzy. To pozwoli mu osiągnąć odpowiednią temperaturę.
  • Podczas gdy kamień się nagrzewa, możesz przygotować ciasto i składniki na pizzę. Zalecane jest, aby składniki były gotowe do użycia, aby móc szybko nałożyć je na ciasto i wrzucić na rozgrzany kamień.
  • Gdy kamień osiągnie odpowiednią temperaturę, delikatnie przenieś surową pizzę na rozgrzany kamień. Staraj się to zrobić jak najszybciej, aby zachować wysoką temperaturę.
  • Po umieszczeniu pizzy na kamieniu, wsuń kamień z powrotem do piekarnika. Piecz pizzę przez około 8-12 minut (czas pieczenia może się różnić w zależności od grubości ciasta i użytych składników). Uważaj, aby regularnie kontrolować postęp pieczenia.
  • Gdy pizza jest gotowa, zdejmij z niego upieczoną pizzę, używając rękawic kuchennych lub łopatki. Pozwól jej odpocząć przez chwilę, aby składniki mogły się „ustabilizować”, a następnie podaj i ciesz się smakiem świeżej, domowej pizzy!

Wspólnie spędzony czas z rodziną

Pieczenie pizzy z kamieniem do pizzy Pastone to nie tylko kulinarna przygoda, to momenty, które łączą rodzinę i przyjaciół wokół wspólnego stołu. Cieszcie się smakiem domowej pizzy, który równa się tym z najlepszych włoskich pizzerii. Pastone sprawia, że pieczenie pizzy staje się pasją i radością każdego dnia.

To niezwykły produkt, który podnosi poprzeczkę w pieczeniu pizzy w domu. Dzięki niemu możesz uzyskać profesjonalne rezultaty, nawet bez posiadania specjalistycznego wyposażenia kuchennego. Odczujesz różnicę – chrupiąca skórka, idealnie wypieczony spód – wszystko to teraz możliwe w zaciszu swojej kuchni.

Kamień do pizzy - domowa pizza, jak z profesjonalnej pizzerii
Kamień do pizzy – domowa pizza, jak z profesjonalnej pizzerii

Materiał partnera.