Alkohole domowe
Poradniki

Alkohole domowe

Coraz więcej z nas przywiązuje uwagę do tego co je i do tego co pije, szczególnie alkoholu. Ostatnio bardzo popularna staje się produkcja domowych alkoholi. Dlaczego? Może dlatego, że jest tańsza oraz pochodzi z pewnego źródła.

W domowym zaciszu można wyrobić każdy alkohol jaki chcemy. Musimy nabyć tylko odpowiednie zaopatrzenie w produkty, sprzęt i wolny czas. Najpopularniejszym alkoholami wyrabianymi w domu jest piwo, wino i nalewki.

Nalewki

Nalewki robi się bardzo prosto i są dosyć tanie, szczególnie jeśli posiada się działkę, na której rosną przeróżne owoce. Do wyrobu nalewek potrzebujemy tylko owoców, cukru i alkoholu. Są trzy główne metody robienia nalewek w domu w zależności w jakiej kolejności dodamy alkohol i cukier. Po zmacerowaniu ostawiamy naczynie, może to być duży słój, w ciepłe i ciemne miejsce na kilka tygodni – w zależności od przepisu. Co dwa, trzy dni wstrząsamy naszym wyrobem. Po upływie czasu z przepisu należy przefiltrować nalewkę z osadu i owoców i odstawić na kilka miesięcy w ciemne i chłodne miejsce.

Nalewki można wykonać z różnych owoców: z wiśni, aronii, malin, żurawiny, pigwy, jabłek, gruszek, moreli, jeżyn, porzeczek itp., a także z ziół jak np. mięta, czy z orzechów.

By wzbogacić ich smak można dodać miód, zioła ogrodowe, przyprawy korzenne, np. imbir, goździki, kardamon, czy cynamon, a także ziarna pieprzu, kawy, czy laskę wanilii. Przepisów na udane i aromatyczne nalewki jest bardzo wiele i każdy znajdzie coś dla siebie.
141882573802576800 Alkohole domowe

 

Domowe wino

Wino można zrobić z takich owoców jak porzeczki, wiśnie, winogrono, jeżyny, czy truskawki, jabłka, agrest, czereśnie, a nawet z rabarbaru czy pomidorów. Produkcja wina domowego jest czasochłonna, ale warta poświęcenia.

Do produkcji domowego wina potrzebna jest rurka fermentacyjna, gąsiory, korek do butli, wężyk do zlewania wina oraz butelki na gotowy trunek. Musimy również zaopatrzyć się w specjalne drożdże do produkcji wina. Owoce też muszą być odpowiednie – powinny być zdrowe i dojrzałe.

Produkcja wina zaczyna się od przygotowania moszczu. Jak się go przygotowuje? Zgniata się owoce za pomocą sokowirówki lub wyciskarki do owoców – tak powstały sok jest podstawą do wyrobu wina. Kolejnym krokiem w produkcji wina jest przygotowanie syropu z cukru i wody, który po zagotowaniu, w odpowiednich proporcjach dodaje się do wina. Ostatnim składnikiem wina są uprzednio rozmnożone drożdże. Następnie gąsior napełniony do 2/3 wysokości zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Gąsior przechowujemy w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Podczas dojrzewania wina należy je kilka razy zlać do mniejszego naczynia, nie naruszając osadu.

Ostatnim krokiem produkcji wina domowego jest czekanie. W zależności od przepisu należy wino odstawić na okres kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Wino będzie gotowe, gdy dwutlenek węgla, który wydziela się z gąsiora będzie wypychał wodę z rurki. Gdy zaobserwujemy to zjawisko, przelewamy wino do ciemnych butelek.

 

Domowe piwo

Wyrób piwa z domu, jak w przypadku pozostałych alkoholi również wymaga odpowiedniego sprzętu oraz składników. Do produkcji piwa potrzebny jest duży garnek, około20 litrowy, termometr do 100 stopni Celsjusza, sito, duży pojemnik klub wiadro z kranem, ciemne butelki, kapslownica, kapsle, mieszadło, wężyk, pirosiarczan potasu oraz areometr. Ze składników będziemy potrzebować: chmiel, słód oraz drożdże piwne.

Pierwszym etapem produkcji piwa jest zacieranie słodu, które musi się odbywać w odpowiednich temperaturach. Po procesie zacierania przychodzi kolej na filtrację, wysładzanie oraz warzenie. Po tych etapach nadchodzi czas na fermentację i kapslowanie piwa. Po około dwóch tygodniach piwo nadaje się do spożycia, jednak warto poczekać około dwóch miesięcy, by nabrało aromatu. Piwo może stać w chłodnym i zacienionym miejscu około roku.

 

Zalety produkcji alkoholu

Przygotowywanie alkoholi w domu ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze taki alkohol jest odrobinę zdrowsze, produkowany ze świeżych owoców, bez różnorodnych konserwantów. Domowej produkcji wino, czy nalewka często ratują w zimie od nagłego przeziębienia. Po drugie butelka takiego trunku może być cudownym i oryginalnym prezentem na urodziny, czy imieniny. Samodzielna produkcja może również przerodzić się w bardzo kreatywne hobby oraz może być pretekstem do pochwalenia się swoimi wyrobami rodzinie, czy przyjaciołom.

Alembik.pl - domowa produkcja alkoholi

7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alkoholik
22 stycznia 2015 10:03

Ciekawy materiał. A czy te rzeczy można robić w domu bez koncesji?

Imię
9 sierpnia 2015 16:03
Odpowiedz do ...  Alkoholik

Same błęedy.

winnica
15 października 2015 13:52
Odpowiedz do ...  Imię

Świetne napisany poradnik. Odradzam jednak przygotowywanie moszczu w blenderze – przez zbyt zdrobnione owoce fermentacja może nie dojść do skutku.

Anonimowo
16 października 2016 18:54
Odpowiedz do ...  Imię

po co to czytasz skoro same błędy wyjdz z tej strony i licz barany

Imię
9 sierpnia 2015 16:01

Pisownia z błędami, wstyd niesamowity.

slonecznawinnica
15 października 2015 13:50

Świetne napisany poradnik. Odradzam jednak przygotowywanie moszczu w blenderze – przez zbyt zdrobnione owoce fermentacja może nie dojść do skutku.

Marcin
5 marca 2021 10:48

Ja też od pewnego czasu robię alkohole w domu ;) Np zrobiłem malibu ;) I właśnie poczęstowałem na urodzinach. Wszystkim bardzo smakowało. Tera przymieram sie do zrobienia np bimbru. Sprzęt już mam tylko myślę by kupić coś co bedzie nadawało czystość trunkowi. Mam na myśli węgiel aktywowany jak tutaj https://alembik.eu/102-wegiel-aktywny-wegiel-aktywowany-do-bimbru Kupował ktoś może coś takiego?